CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAMSUN’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAMSUN’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAMSUN’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçda..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, SAMSUN’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Amerika’daki başkanlık sisteminin zaten Türkiye’de getirilen sistemle hiçbir ilgisi yok. Dünyanın en yoksul 20 ülkesi ise hepsi başkanlıkla yönetiliyor. Başkanlar çok zengin, bir elleri yağda bir eli balda, halk sefalet içinde. Çünkü başkan asla hesap vermez, kimse de sormaz” dedi.
Referandum çalışmaları kapsamında Samsun’da İş Dünyası Temsilcileriyle bir araya gelen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Memlekette Anayasa değişiyor kimse korkudan konuşamıyor” diyen Kılıçdaroğlu, “İş adamı nasıl konuşsun?” sorusunu sorarak, “Elli tane denetim elemanını gönderecekler. Nasıl konuşacak? Bu demokrasi mi? oysa konuşmamız lazım bir bayram havası içinde. Anayasa değişiyor. Oturacağız, Anayasayı konuşacağız, daha güzel bir Anayasayı nasıl yapacağız? Biz uygar dünyadan kopuyoruz. Üçüncü dünya ülkelerinden birisi haline geliyoruz hukuk sistemi ve devlet yönetimi açısından” değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYANIN EN YOKSUL 20 ÜLKESİ BAŞKANLIKLA YÖNETİLİYOR

Dünyanın en gelişmiş yirmi ülkesinin Amerika dışında hepsinin parlamenter sistem ile yönetildiğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Amerika’daki başkanlık sisteminin zaten Türkiye’de getirilen sistemle hiçbir ilgisi yok. Dünyanın en yoksul 20 ülkesi ise hepsi başkanlıkla yönetiliyor. Başkanlar çok zengin, bir elleri yağda bir eli balda, halk sefalet içinde. Çünkü başkan asla hesap vermez, kimse de sormaz. Türkiye bu süreci aşmak zorundadır. Birlikte aşmak zorundayız. Aşarsak çok güzel şeyler Türkiye’de gerçekleştirebiliriz ben buna inanıyorum” diye konuştu.

DÖRT AŞAMALI STRATEJİ
Türkiye’nin dört aşamalı bir strateji uygulaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Birincisi şu tam demokrasi. Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke tarihte görülmemiştir asla gelişmemiştir. İki üreten Türkiye, ama neyi üreteceğiz? Katma değeri yüksek ürün üreten Türkiye. Katma değeri yüksek ürünü nasıl üreteceğiz? Üniversiteleri bilgi üreten bir Türkiye ile. O zaman katma değeri yüksek ürün üreteceğiz. Güçlü bir sosyal devlet üçüncü ayak. Kimse aç ve açıkta kalmayacak. Dört sürdürülebilirlik, bunları sürdürebileceksiniz. Sürekli üniversiteler büyüyecek, bilim üretilecek, teknoloji gelişecek, sosyal yaşama devletin katkısı büyüyecek ve demokrasimiz sürekli ama sürekli kendisini yenileyerek büyüyecek” şeklinde konuştu.

BİRBİRİMİZİN BOĞAZINI SIKMAKTAN BIKMADIK MI

Türkiye’nin yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı olduğuna dikkat çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Kavgadan bıkmadık mı? Birbirimizin boğazını sıkmaktan bıkmadık mı? Bir de hoşgörüyle bir araya gelip efendi gibi otursak konuşsak, tartışsak daha doğru değil midir? Bunları yapmıyoruz. Gerginlik yaratarak kendi tabanlarımızı bir yerde tutmak istiyoruz. Bu olmaz. Bu Türkiye’nin yararına değildir” açıklamasında bulundu.

HER ŞEYİ ÇİRKİN SİYASETE BULAŞTIRDIK
Konuşmasında OHAL KHK’leri ile görevlerinden ihraç edilenlere değinen Kılıçdaroğlu, “Yüz bin kişi ihraç edildi. Tamamı davaları kazanacak. Üniversitelerden hocaları attılar. Ya inancımız var ya inanç. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyor Hz. Ali, ‘İlim Çin’de bile olsa gidin öğrenin’ diyor sevgili peygamberimiz. Bilime bu kadar önem veren emin olun ben başka bir din var mı bilmiyorum. ‘Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir’ diyor sevgili peygamberimiz. Bu kadar değer veriyor alime. Biz ne yapıyoruz? Emin olun anlamakta zorluk çekiyorum. Hocadır çocuklarımızı yetiştiriyor. Her şeyi getirdik siyasete bulaştırdık ama çirkin siyasete bulaştırdık doğru değil” diye konuştu.

BU LÜKSÜMÜZ BU REFERANDUMDA YOKTUR
Sorumluluk hisseden her vatandaşın sandığa gidip oy kullanması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “’Bugün hava güzel gidip arkadaşlar kahvede bekliyor konken, taş oynayacağız’ veya ‘Pikniğe gidiyoruz’ ‘Amcamın oğlu var yaylalarda gel buraya’ dedi. Bu lüksümüz bu referandumda yoktur. ‘Evet’ veya ‘Hayır’ hiç önemli değil. Vicdan terazisinde tartıyorsa, aklın terazisinde tartıyorsan oyun makbuldür, git oyunu kullan” ifadelerini kullandı.

KAYGILARIMI KENDİSİNE AKTARDIM
Bahçeli ile görüşmesine atıf yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bütün endişelerimizi, kaygılarımı kendisine aktardım. Anayasanın ilk dört maddesinin de değiştirilmek istendiğini, bu konuda iktidar partisinden Anayasa Komisyonu üyesinin Meclis kürsüsünde konuştuğunu, asıl hedeflerinin o olduğunu kendisiyle paylaştım” dedi
Kaynak: chp.org.tr


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.