CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ONUR ÖDÜLÜ’NÜN ESKİ TBMM BAŞKANI HÜSAMETTİN CİNDORUK’A VERİLMESİ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖRENE KATILDI

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ONUR ÖDÜLÜ’NÜN ESKİ TBMM BAŞKANI HÜSAMETTİN CİNDORUK’A VERİLMESİ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖRENE KATILDI

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ONUR ÖDÜLÜ’NÜN ESKİ TBMM BAŞKANI HÜSAMETT..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ONUR ÖDÜLÜ’NÜN ESKİ TBMM BAŞKANI HÜSAMETTİN CİNDORUK’A VERİLMESİ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN TÖRENE KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Gazeteciler hapiste, sanatçılar büyük sıkıntılar yaşıyorlar, yargı dünyasının üzerinde büyük baskılar var, milletvekilleri hapiste ama bütün bunlara baktığımızda asla umutsuz olmamamız gerektiği gerçeğini bilmemiz gerekir." dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Onur Ödülü’nün eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, siyasetin bugün Türkiye’nin sorunlarını çözecek noktada olmadığını savunarak, "Çözemiyor siyaset derken tepedekileri kastediyorum ama bütün bunlara rağmen, bütün olumsuzluklara rağmen 15 yılda ne yaparlarsa yaptılar ama genç Türkiye Cumhuriyeti onurlu ve dik duruşunu her zaman sergiledi, sergilemeye de devam ediyor. Kişileriyle, kurumlarıyla, birikimleriyle sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Yargı üzerinde büyük baskılar bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "TBB Başkanı Feyzioğlu’nun konuşmasına dahi tahammül edemeyip, Danıştay salonundan ayrılan kişiler bu ülkeye demokrasiyi getiremezler. Bir kişinin düşünebilmesi için önce dinlemesini bilmesi gerekir. Eğer dinlemesini bilmiyorsan zaten düşünemezsin. Bu kadar derin bir sorunla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Demokrat Parti ile CHP’nin tarih boyunca rakip olmalarına rağmen her ikisinin de Cumhuriyet, demokrasi, Atatürk ve laiklikle sorunu bulunmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ekonomide hayata farklı bakıyorlardı, olabilir ama ’çocuklarımıza en iyi eğitimi verelim’ diye mücadele edildi, çabalar gösterildi. Eğer Türkiye bugün belli bir noktaya gelmişse, kendi bölgesinin gözbebeği haline gelmişse, geçmişte yapılan siyasal mücadelelerin ekonomiye de siyasete de bilime de yaptığı katkılardandır.

’Akıl akıldan üstündür.’ diye zaman zaman söyleriz. Elbette herkes hata yapabilir. Siyasetçi de hata yapabilir ama önemli olan aynı hatayı tekrar etmemektir, hatadan ders çıkarmaktır. Bu dersi çıkardığımız zaman zaten hiçbir sorunumuz kalmaz."

Babasının, okula gitme isteğiyle ilgili dedesiyle yaşadığı bir anısını aktaran Kılıçdaroğlu, "Biz okuma yazma bilmeyen bir dededen, ilkokulu bitiren bir babadan, Cumhuriyetin bize sağladığı eşit fırsatlarla buralara gelme ve buraları yaşama imkanına kavuştuk." ifadesini kullandı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bugün demokrasi konusunda nefes alınamadığını, ciddi sorunlar bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Gazeteciler hapiste, sanatçılar büyük sıkıntılar yaşıyorlar, yargı dünyasının üzerinde büyük baskılar var, milletvekilleri hapiste ama bütün bunlara baktığımızda asla umutsuz olmamamız gerektiği gerçeğini bilmemiz gerekir. Eğer biz, bize miras olarak bırakılan Türkiye’yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok. Biz hep birlikte bu mücadeleyi onurumuzla ve gururumuzla yapacağız."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cindoruk’un, engin, hoşgörülü, mütevazı ve olağanüstü mizah yeteneğine sahip bir siyasetçi olduğunu belirterek, bu yeteneğin Türk siyaseti açısından önemli olduğunu ifade etti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin olarak da "Bütün dualarımız onunla birlikte. Umarız kısa süre içinde sağlığına kavuşur." dedi.


Kaynak: chp.org.tr


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.