CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARET

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARET

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARETCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğl..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN, İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARET

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yargı hepimiz için bir güvencedir. Hangi siyasi görüşten olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, hangi bölgede oturursak oturalım. Ama bağımsızlığını yitirip bir siyasi partinin organı haline dönüştüğü andan itibaren yargı adalet dağıtamaz” dedi.CHP lideri Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibinin “İhalelerde yolsuzluk, organize suç örgütü kurma” soruşturması kapsamında yargılandığı davada beraat etmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidardaki parti veya partilerin rakibi olan siyasi partilere etik değerlerle yaklaşmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Eğer siz bir kinle, intikamla, öç alma duygusuyla yaklaşırsanız toplumda kamplaşmayı yaratırsınız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız başarılı bir belediye başkanı. Geçen gün grup toplantısında da söyledim. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin kredi notundan çok daha yüksek bir kredi notuna sahip İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti kredi isterken yüksek oranda faizle ancak kredisini alabilir ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı çok daha düşük bir faizle arzu ettiği krediyi alabilir. Üstelik teminat vermeksizin. Mali yapısı güçlü, hesapları şeffaf olduğu için. İnceleniyor, bakılıyor, uluslararası standartlara uygun. Peki, bunu yaptı diye bir belediye başkanı suçlanabilir mi? Başarı gölgelensin diye bir belediye başkanı böyle bir operasyona tabi tutulabilir mi? Küçük siyasi hesaplar iktidarda kalma hırsları bu tür tabloların ortaya çıkmasına yol açıyor” diye konuştu.

YARGI BİR SİYASİ PARTİNİN ORGANI HALİNE DÖNÜŞTÜĞÜ ANDAN İTİBAREN ADALET DAĞITAMAZ

Eskişehir Belediye Başkanının da benzer bir olay yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, “O da şu anda yargılanıyor. Adalet çok saygın bir kavramdır. Her birimiz bir zorlukla, adaletsizlikle karşılaştığımızda ‘adalet istiyorum’ deriz. Adaleti Bağımsız Mahkemeler dağıtır. Hiçbir kişinin emrine, hiçbir otoritenin talimatına uymayan yargı, adalet dağıtır. Eğer adalet bir başka otoriteden talimat alıyorsa, hukukun üstünlüğüne inanmıyorsa, tarafsızlığını yitirmişse bu adalet organı adalet dağıtamaz. Biz neden yargı bağımsız olsun diyoruz? Neden yargıcı bir siyasi partinin genel başkanı atamasın diyoruz? Bunun için diyoruz. Yargı hepimiz için bir güvencedir. Hangi siyasi görüşten olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, hangi bölgede oturursak oturalım. Ama bağımsızlığını yitirip bir siyasi partinin organı haline dönüştüğü andan itibaren yargı adalet dağıtamaz” dedi.

ADALETTEN HUKUKTAN YANA OLURSAK BU ÜLKEDE HİÇBİR SORUN ÇIKMAZ

“Operasyonlar yapılıyor. 6 yıl önce. Yüzlerce polis basıyor evleri. Şu dramı asla kimse unutmasın. Evinizde oturuyorsunuz, sabahın köründe eviniz basılıyor, bütün odalar aranıyor ve siz komşularınızın gözünde bile ‘Acaba bu suçlu mu’ diye bir algının doğmasına yol açıyorsunuz. Bu adaletsizlik değil mi?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“6 yıl geçti sayın başkan ve ekibi beraat etti. Başkanımıza güveniyorduk, ekibimize güveniyorduk. Zaten hiçbir kuşku da duymadık. Bütün sorun haksız bir operasyonun yapılmış olmasıydı. Sonunda beraat ettiler. Peki ya yaşanan acılar? Onlar nasıl tamir edilecek. Hapiste yatan arkadaşların dramını kim giderecek. Arama kararını verenler şimdi hapisteler ama o dönem iktidar bunlara alkış tutuyordu. Biz hepimiz hep birlikte bağımsız yargıdan yana olursak, liyakat esasına dayanan bir devletten yana olursak, adaletten hukuktan yana olursak emin olun bu ülkede hiçbir zaman bir sorun çıkmaz.”
Kaynak: chp.org.tr


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.