CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN 20. GÜNÜNDE YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ YAPTIĞI AÇIKLAMA (4 TEMMUZ 2017)

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN 20. GÜNÜNDE YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ YAPTIĞI AÇIKLAMA (4 TEMMUZ 2017)

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN 20. GÜNÜNDE YÜRÜYÜ..

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜN 20. GÜNÜNDE YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ YAPTIĞI AÇIKLAMA
(4 TEMMUZ 2017)


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulu’nun  almış olduğu karar nedeniyle referandum gayrimeşru hale geldi. Dilekçemizi hazırladık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  başvuruyoruz" dedi.

Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 20’nci gününde Kocaeli Arasta Park mevkisinde yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Değerli basın mensupları, yürüyüşümüzün 20. günündeyiz. Bugün hava biraz yağmurlu, bizim için bir şans. Dün çok sıcaktı, bugün daha iyi bir atmosferde umarım yürüyüşümüzü gerçekleştirmiş olacağız.

Az önce İzmit’in kurtuluşunda şehit olan şehitlerimizin mezarlarını ziyaret ettik. Aynı zamanda İzmit’e büyük hizmetleri dokunan, İzmit’in efsane Belediye Başkanı Leyla Atakan’ı ziyaret ettik, mezarlarında dualarımızı okuduk. Allah rahmet eylesin diyoruz. Bu ülkenin bağımsızlığına, kurtuluşuna katkı veren bütün şehitlerimizi şükranla, minnetle, rahmetle anıyoruz. Bunu da ifade etmek benim boynumun borcu.

Adalet yürüyüşümüzü yapıyoruz. Adalet yürüyüşünün bizce anlamı çok büyük ve bu artık toplumun her kesimi tarafından hissediliyor, Türkiye’nin temel bir sorunu var. Özellikle 20 Temmuz’dan sonra Türkiye süratle bir parti devletine dönüştü ve bütün kamu kuruluşları üç aşağı beş yukarı bir siyasal partinin şubesine dönüştü. Diyanet İşleri Başkanlığından MİT Müsteşarlığına kadar, BDDK’dan tutun bakanlıklara kadar her şey bir anlamda böyle bir siyasal partinin şubesine dönüştü ve bir parti devleti oluştu ve bu da bizim demokratik parlamenter sistemimize köklü zararlar veriyor. Bu yürüyüşün bir anlamı da biz kendi ülkemizde düşüncelerimizi özgürce ifade edebileceğimiz ve devletin bir partiye değil, devletin 80 milyona hizmet edebilecek bir konuma gelmiş olması. Bu amaçla yolumuza devam ediyoruz.

Dolayısıyla siyasi iktidarın bizim yürüyüşümüze kulak kabartması, niçin biz yürüyoruz, hangi gerekçeyle yürüyoruz bunu biraz daha dikkatle izlemesi benim en temel arzularımdan birisidir.

Yolumuza devam edeceğiz hepinize yürekten teşekkür ediyorum değerli basın mensupları.

Bülent TEZCAN- Bu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine mühürsüz seçimle ilgili başvuru dilekçemizi hazırladık.

Kemal KILIÇDAROĞLU- Mühürsüz seçimle ilgili, referandum yapmıştık ve bu referandumda maalesef üzülerek ifade edeyim Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu karar nedeniyle referandum gayrimeşru hale geldi, meşruiyetini büyük ölçüde yitirdi. Şimdi dilekçemizi hazırladık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruyoruz ve ilk imzamı da buraya atıyorum. Hadi hayırlı uğurlu olsun.

Soru- Efendim ne zaman gönderilecek dilekçeler?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Bugün dilekçeler gönderilecek.

Çok teşekkürler değerli basın mensupları. 


Kaynak: chp.org.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.