CHP Kâğıthane, Sahip çıkmadı

CHP Kâğıthane, Sahip çıkmadı

30 Mart 2014’de yapılan yerel seçimlerde Türkiye’nin gündemine oturan Kağıthane’deki oy hırsızlığı davası CHP Kağıthane İlçe başkanı ve CHP İstanbul İl Başkanlığının ilgisizliği sonucu beraatla sonuçlanmasına partililer ‘örgüt burada’ il ve ilçe başkanı d

Kağıthane’de oy hırsızlığı davasında karar çıktı. 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne verilen oyların AKP’ye yazılması suçlamasıyla yargılanan sandık başkanı beraat etti.

Çağlayan Adliyesi önünde duruşmayı izlemeye gelen partililer Kağıthane İlçe Başkanı ve CHP İstanbul İl Başkanlığını davaya sahip çıkmamakla suçladı.

Partililer tepkilerini ‘örgüt burada il ve ilçe başkanları delege peşinde’ diyerek gösterdi. Bilindiği üzere CHP’de kongre süreci devam ediyor ve adaylar arasında ciddi bir yarış var. Partiler il-ilçe yöneticilerinin kongre telaşına düşerek davaya sahip çıkmama tercihi yaptığını savunuyor.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde, Kağıthane'de CHP'nin oylarının AKP'ye yazıldığı iddiasına ilişkin İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sandık başkanı hakkında beraat verildi.

Kağıthane yerelinde oy kullanılan 57 sandıkta sonuç tutanaklarındaki tahrifatlardan dolayı MHP Kağıthane ve CHP Kağıthane ilçe başkanlıklarının itiraz ve şikayetleri üzerine cumhuriyet savcılığı 36 sandık sonuç tutanağı hakkında soruşturma başlatıp, 29’u hakkında dava açmış 2 sandık başkanı hakkında ceza verilmişti.

Bugün görülen 8. Asliye Ceza mahkemesinde ise sanık N.K. hakkında beraat kararı verildi.

30 Mart  2014 yerel seçimlerinde CHP'den Kağıthane Belediye Meclis Üyesi adayı olan Cemil Çelik'in şikayetçi olduğu davada tarafların avukatlığını dönemin CHP Kağıthane İlçe Başkanı olan Zeynel Öztürk üstlendi.

‘Canpolat ve Mehmet Ali Yüksel hiçbir duruşmaya katılmadı’

Duruşma öncesi gazetemize açıklama yapan Cemil Çelik, daha önce görülen davalarda iki kişinin 4 yıl 2 ay ve 2 ay 15 gün hapis cezası aldığını belirterek, ''Geri kalan tüm davalarda beraat kararı çıktı ancak biz temyiz ettik ve Yargıtay'da devam ediyor. Bu davada ise 10 ayrı yerde sandık başkanı tarafından paraf geçilmiş. Karalamalar var. Biz Hak, Hukuk, Adalet bekliyoruz. İl Başkanımız Cemal Canpolat ve Mehmet Ali Yüksel ise hiçbir duruşmaya katılmadı'' dedi.

Çelik kararın ardından, ''Tüm delilleri sunduk ancak buna rağmen mahkeme beraat kararı verdi. Biz istinaf mahkemesine temyiz edeceğiz. Hak, Hukuk, Adalet talebimiz karşılığını bulana kadar takipçisi olacağız'' diye konuştu.

Davayı ''2019'a Yürüyüş Platformu''nun CHP Kağıthane İlçe Başkan adayı İbrahim Barut'ta izledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.