CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Bay Kemal Olarak Sözümdür; İkinci El Araba Parasına, Sıfır Araba Aldıracağım Sizlere”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Bay Kemal Olarak Sözümdür; İkinci El Araba Parasına, Sıfır Araba Aldıracağım Sizlere”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saray yoksuldan aldı; varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir. Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV’yi çizeceğiz. ÖTV’yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün sosyal medya hesabından “Bu akşam saat 22.00’de buluşalım” açıklamasını yapmıştı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” notuyla paylaştığı videoda şunları söyledi:

"Sevgili halkım iyi akşamlar, evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

Milletimize başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum sözlerime. Terörle mücadelede şehit düşen evlatlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum; şehit ailelerimizin, milletimizin başı sağ olsun.

Uzun zamandır sohbet edemedik, kısmet bu güneymiş. Bu akşam sizi neden davet ettim evime?

Çok sorun birikti ve emin olun ki çok çetin bir mücadele veriyoruz. Biz iktidara geldikten sonra bakarız demiyoruz. Bu geçiş sürecinde çektiğiniz acıları olabildiğince hafifletmek için çok uğraşıyoruz, güzel günler yakın ama geçiş sürecinde de mücadeleyi elden bırakmıyoruz.

İktidara geldiğimizde ivedilikle ve kolaylıkla çözeceğimiz sorunlar muhalefetteyken maalesef zaman alabiliyor. İnatla hayat kalitenizi düşüren ceberrut bir iktidar var karşımızda. Oysa insanımız çok mütevazı; bir evi, bir arabası, güzel, huzurlu bir ailesi olsun istiyor. Sadece bu kadar, hepsi bu. Bu bile çok görülüyor insanımıza. Bakın yoksulların, en savunmasızların üstü çizildi. Orta sınıfın altındaki haneler dibe düşürüldü. Özellikle tipik orta sınıf işçi çocuklarının basamakları tırmanarak standart atlama olasılığı ellerinden alındı. İktidar sadece ihalecilere, 5'li çetelere, mafyalara, çantacılara çalıştı.

İşte bugün ivedilikle yapacağımız bir iyileştirmeyi hatırlatmak ve kritik bir çağrı yapmak için sizleri mutfağıma davet ettim. Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV...

Türkiye'de bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz. Yetmiyor, aracın bedeli ile birlikte, bu verginin de vergisi olarak yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına? Bakın Almanya'da 15 bin Euro olan sıfır bir aracın fiyatı, bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya'daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95'inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı.

Şimdi açıkça çağrı yapıyorum; ilk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde, vergileri bugünün yaklaşık 4'te 1'i oranında indirmek olacak. Biliyorsunuz gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim, o bakiafi, hf ticari araçlarda da vergileri indireceğiz.

Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır.

Altını çizeyim, bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak. Açık konuşayım; zenginin, çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım. Bu ülkede çok kazanan, fakirin fukaranın hayatının iyileşmesi için de beytülmâle katkıda bulunmak zorundadır.

Saray yoksuldan aldı; varsıla, sermayeye verdi. Ben bu parayı yeniden yoksula transfer etmek için lüks tüketimden vergi alma taraftarıyım. Sermayeye karşı değilim ama herkesin kendi payına düşeni ödemesi gerekir.

Tekrar ediyorum; bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin, araba almayın. Geldiğimizde, halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız. Onlar da güzel güzel ödeyecekler vergilerini ülkelerine.

Otomotiv sektörü de bana darılmasın. Onlar da biraz sabretsinler. ÖTV problemini çözdüğümüzde kayıplarını çok hızlı telafi ederler. Zaten böyle devam ederse, onlar da biliyorlar ki onlar için de yolun sonu göründü. Bu yüzden hep birlikte biraz sabır. Sonrası hepimiz için aydınlıktır.

Kalın sağlıcakla."


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.