CHP'den, i-Taksi sözü

CHP'den, i-Taksi sözü

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi İstanbul Taksiciler Esnaf Odasını (İTEO) ziyaret ederek, taksi esnafının sorunlarını dinledi.

CHP İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri M. Akif Hamzaçebi İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nı ziyaret ederek taksicilerin sorunlarını dinledi. Hamzaçebi “ İstanbul’dan Uber'i kovarak İBB’nin başlatmış olduğu İTaksi uygulamasını da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na vereceğiz” dedi

i-Taksi uygulamasından yüzde 4.95 komisyon alındığını ifade eden Hamzaçebi, alınan komisyonun taksiciler üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu söyledi. Hamzaçebi “ İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu İTaksi ile internet üzerinden İstanbulluların taksiyi çağırması mümkün. Şu an İstanbul’daki 17 bin taksinin 4 bini i-Taksi uygulaması kapsamında. Sistem yaygınlaşırsa tüm taksicileri kapsama altına alacak. Ortada şöyle bir sorun var. O taksicilerin aldığı ücret üzerinden yüzde 4.95 oranında bir komisyon alınıyor. Vergiler dahil bu yüzde 6’ya denk geliyor. Bir taksi günde 500-600 lira kazanır. Bunun yüzde 5’i 30 lira eder. Bu rakam taksici esnafı üzerinde çok büyük bir yüktür” dedi.

Hamzaçebi “İstanbul taksicilerinin belalısı olan onun kazancına göz dikmiş olan UBER’i kovacağız. İBB’nin başlatmış olduğu İTaksi uygulamasının getirdiği yüzde 4.95’lik komisyon ücretini İBB, İSPARK’a aktarıyor. Bu hasılatın yüzde 6’sı çok ağır bir vergidir. Taksici esnafı teknolojinin tüm imkanlarından yararlanacaktır. i-Taksi uygulamasını da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden çıkartıp İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na vereceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.