CUMARTESİ ANNELERİ, ABLUKANIN KALDIRILMASINI İSTEDİ

CUMARTESİ ANNELERİ, ABLUKANIN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Kayıp yakınlarını bulmak için 28 yıldır mücadele veren Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararına rağmen Galatasaray Meydanı'nın kendilerine açılmamasına tepki göstererek,

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, Anayasa Mahkemesi'nin toplanma haklarına yönelik aldığı karara ve Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasaklarına yönelik basın açıklaması yaptı.

"KAYMAKAMLIK KARARIYLA YASAKLARLA KARŞILAŞTIK: Bugün Cumartesi Anneleri'nin kayıp yakınlarının 28 yıldır sürdürdükleri kayıplarını arama mücadelesine, 25 Ağustos 2018’den beri getirilen yasakla ilgili basın açıklaması gerçekleştireceğiz. 25 Ağustos 2018’de, yani 700. hafta buluşmasında büyük bir polis saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir kaymakamlık kararı ile yasakla karşılaştık. Sadece 700. hafta ile sınırlı kalmadı bu yasak, devam eden haftalarda da söz konusu oldu. Buluşmalar polis şiddeti ile engellendi.

ABLUKAYI KALDIRIN: Anayasa Mahkemesi'nin anayasaya aykırılık konusunda verdiği karardan sonra idarenin eylemler, anayasayı kasten ihlal etmek anlamını taşımaktadır. Yarından itibaren İnsan Hakları Derneği olarak ilgili makamların Anayasa Mahkemesi kararına kayıtsız şartsız uyma yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla girişimlerde bulunacağız. Bugün sesleniyoruz, keyfi yasağınıza son verin, ablukayı kaldırın."

 

Kaynak:Haber Kaynağı
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.