Deprem Çalıştayının İlk Toplantısı Yapıldı

Deprem Çalıştayının İlk Toplantısı Yapıldı

Esenyurt’u deprem dirençli birkent haline getirmek için Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurttarafından planlanan Deprem Çalıştayı’nın ilk toplantısı yapıldı. Deprembilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün başkanlık yaptığı toplantıda, kentin tümbileşenleriyle deprem öncesinde ilçede alınacak önlemler ve deprem anında neleryapabileceği konuşuldu.

Esenyurt’u depreme hazırlamak vedeprem anında yapılacak çalışmaları belirlemek amacıyla planlanan Deprem Çalıştayı’nınilk toplantısı yapıldı. Esenyurt Belediyesi meclis salonunda gerçekleşentoplantıya Çalıştay Başkanı olarak Prof. Dr. Naci Görür, belediyenin teknik personellerive kentin tüm bileşenleri katıldı. Toplantıda göreve geldiği günden bu yana ilçededoğal afetlere hazırlık noktasında yaptıkları çalışmalardan bahseden EsenyurtBelediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt: “Esenyurt'un depreme direncini arttırmak,deprem anında olası felaketin büyüklüğünü azaltmak için neler yapabileceğimizideğerlendirmek amacıyla bu çalıştayı yapmaya karar verdik. Ortak bir kentiradesi ortaya koyarak bu sorunun altından kalkabiliriz. Uzun bir yol ama bengüzel sonuçlar çıkacağını düşünüyorum” dedi.

“İletişim Sistemi Üzerine Çalışıyoruz”

Göreve geldiğinde Esenyurt’un makineve ekipman konusunda hiçbir envanterinin olmadığı ifade eden Bozkurt, kurduklarıEsenyurt Arama Kurtarma Ekibi (ESAK)’ın sayısını 250’ye çıkardıklarını belirtti.İlçedeki bina stoku ve zemin stoku konusunda da çalışmalar yaptıklarınısöyleyen Bozkurt, şöyle devam etti: “Olası bir depremde süreci doğru yönetmekiçin komuta merkezli mobil yönetim merkezi oluşturmaya çalışıyoruz. Makine,ekipman ve mobil araçlar alıyoruz. Hatay depreminde gördük ki en büyüksorunlardan bir tanesi de iletişim sorunu. Esenyurt'ta iletişimin kopmamasıiçin radyo dalgaları üzerinden haberleşmeyi sağlayarak, şehrin farklınoktalarına yerleştireceğimiz kameralarla görüntü üzerinden takip edileceğiz.Ayrıca Bridge programımız var. Bu programla yazışmaların devam ettiği biriletişim sisteminde çalışıyoruz.”

“Bölgedeki Gözlemlerimizin Büyük Faydası Oldu”

Hatay'da elde ettikleriniizlenimlerin önemli olduğunu ifade eden Başkan Bozkurt son olarak şunlarıekledi: “Tabii ki çok büyük bir acı, büyük bir afet ama bundan sonrakisüreçlerin yönetilmesi açısından oradaki gözlemlerimizin de bize büyük faydasıolacak. Deprem olduktan sonra sivil toplum kuruluşları, kent konseyi, meclisüyeleri gibi kentin tüm bileşenlerini Hatay’a gönderdik. Neye imza atıyorlar,hangi konuda karar veriyorlar? Bunları görmelerini istedik. Bu izlenimlersonucunda kentimizin tüm bileşenleriyle doğru kararlar alacağız.”

“Kentin Bileşenlerini Deprem Dirençli Yapmalıyız”

Bir kenti depreme hazırlamak içinilçeyi oluşturan altı ana bileşenden bahseden Prof. Dr. Naci Görür, “SadeceEsenyurt Belediyesi değil İBB, İstanbul Valiliği ve hükümetinde bu işin içindeolması lazım. Sonrasında ise yönetim ve yönetim sistemini, halkı, altyapıyı, ilçeninyapı stokunu, çevre ve ekosistemini ve ekonomisini depreme dirençli halegetirmeliyiz. Bu altı bileşen burayı tanımlayan ana bileşenler. Esenyurt’udeprem dirençli yapmak için bu bileşenlerin her birini deprem dirençli yapmakzorundayız.

1pukonyvxqvuzah3zl6td9dk.jpg

erkws3ox1rvov0uudnwpmt65.jpg

cdzxo5nmq7sj9tw40sjdfgbh.jpg

6ypjvobrkfghw0qrm5jzblf9.jpg

uhbiIgfo170tlocv6asqbfmx.jpg

n9femo3qlcbqnok2yfwjevrg.jpg

mzsbhr75xyy3kqlmpwrklwzf.jpg

kglo5znuygnpit3vdbr6e98o.jpg

6gdxf9ug1htmp5joklsfqntm.jpg

ikqrnbmajpajuxfg1z3tzqId.jpg

hzuiwdewtqzctykar6la9bdg.jpg

mkqoevqrnhs1l4cr3tvenumy.jpg

jgd5sa4wzyf1f9texshmneov.jpg

ke7fc89s2equaspcrtlihwx0.jpg

fvpgcilwutoahelk4zc2tmsj.jpg

m0shcpi3ukzcwmdlxvo1alae.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.