DİSTİLASYON TESİSİ İLK ÜRÜN DENEMESİNİ YAPTI

DİSTİLASYON TESİSİ İLK ÜRÜN DENEMESİNİ YAPTI

Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi bünyesinde elde edilen lavanta yağlarından ilk doğal sabun denemesi gerçekleştirildi.

Silivri Belediyesi Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi (TÜRAM) bünyesinde kurulan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Distilasyon (Uçucu Yağ Damıtımı) Tesisi üretim çalışmalarını sürdürüyor. Tıbbi ve aromatik olan veya fermantasyon sonucu kokulu hale getirilmiş bitkisel materyallerden; distilasyon, mekanik ekstraksiyon (sıkma) ve çözücü ekstraksiyon yöntemleriyle uçucu yağ elde eden tesis, sürdürdüğü yağ çıkartma işlemlerinin yanı sıra ürün çeşitlendirme konusunda da denemelere başladı.

 

İLK DENEME LAVANTA SABUNU

TÜRAM Distilasyon Tesisi’nde elde edilen lavanta yağından ilk doğal sabun denemesi yapıldı. Yağı, yüksek linalool ve linalil asetat içerdiğinden dolayı parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, kokulu banyo sabunu ve oda kokusu yapımında kullanılan lavanta yağı, Ayrıca deterjan ve şampuan üretimlerinde de esans maddesi olarak kullanılmaktadır. Lavanta ile başlayan yağ damıtma çalışmalarının biberiye, nane, kekik ve çam yaprağı ile devam ettirilmesi planlanıyor.


Kaynak: istanbulses / Silivri
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.