DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTULAR

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE BULUŞTULAR

Eyüpsultan Belediyesi, ilçede yaşayan vatandaşlar için doğa yürüyüşü düzenledi.

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğü bundan sonra vatandaşlar için, her ayın son pazar günü 'trekking' olarak adlandırılan doğada yapılan hafif tempolu yürüyüşler gerçekleştirilecek.

Etkinliğin ilki hafta sonu Kurtkemeri Piknik Alanı'nda düzenlendi. Etkinliğe yaklaşık 400 vatandaş katıldı. Vatandaşların etkinlik alanına ulaşımı için Eyüp Belediyesi hizmet binasından, Yeşilpınar Veysel Karani Camii önünden, Eyüp Stadı'ndan ve Alibeyköy Spor Kompleksi'nden servisler kaldırıldı.

Şehrin gürültüsünden ve iş stresinden uzak, açık havada, kuş cıvıltıları arasında yapılan tempolu yürüyüş öncesi vatandaşlar uzman spor hocalar gözetiminde ısınma hareketleri yaptılar. Yürüyüşün ardından ise vatandaşlara, yine Eyüpsultan Belediyesi tarafından ikramlar sunuldu.

Etkinlikle ilgili olarak Eyüpsultan Belediyesi Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğü spor hocalarından Dilek Tezcan; “Özellikle bayanlarımız sportif aktivitelere katılıyorlar. Eyüplü vatandaşlarımızla doğa yürüyüşü yapıyoruz. Öncelikle doğru nefes tekniklerini ve açma – germe hareketlerini yapacağız. Eyüpsultan'da iyi şeyler oluyor.” yorumunu yaptı.

Etkinliğe katılan vatandaşlar ise bu tür etkinliklerin devamını istediklerini belirterek; “Öncelikle bu fırsatları bize sunan Eyüpsultan Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Daha önce özellikle kadınlara böyle fırsatlar verilmiyordu. Şimdi açık havada olsun, spor salonlarında olsun bir çok branşta spor yapabiliyoruz. Bugün de doğa yürüyüşündeyiz. Çok mutluyuz.” dediler.

TREKKİNG'İN FAYDALARI

Doğada hafif tempolu sportif yürüyüş anlamına gelen 'trekking'in sağlığa birçok faydası olduğu biliniyor. İşte uzmanlara göre 'trekking'in faydaları; Kalp kası dahil olmak üzere vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırabilirsiniz. Kan akışını hızlandırarak dolaşımın daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Kalp – damar ve beyin damarları ile ilgili rahatsızlıkların riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Kan basıncını düzenler ve buna bağlı olarak tansiyon rahatsızlıklarında da azalma görülür. Kalp kasının yan damarlardan beslenmesi sağlanır ve kalp ana damarlarında oluşacak herhangi bir tıkanıklığın vereceği zararı azaltır. Kilonun düzenlenmesini sağlar ve şişmanlık riskini azaltır.

Sindirimi kolaylaştırır ve kolesterol düzeylerinin dengesini sağlar. Solunum kapasitesini ve aerobik gücünü arttırır. Kemiklerin sertleşmesini, kuvvetlenmesini sağlar ve genel anlamda vücudun dayanıklılığını arttırır. Eklem ve kas esnekliğini arttırır, bel ve boyun ağrılarının hafiflemesini sağlar. Yorgunluk durumunun önüne geçer ve uykusuzluk sorununuzu çözümler. Yaşlanma sürecini geciktirir ve genç görünüme katkısı vardır.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.