Dumlupınar’ın 100. yılında çok özel bir sergi

Dumlupınar’ın 100. yılında çok özel bir sergi

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KÜSAD) “100. Yılında Kurtuluşun Eşiği Dumlupınar 1922” sergisi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) açıldı. 

19 Haziran’a kadar gezilebilecek sergide Kütahya Meydan Muharebesi’ni, Kütahya ve Dumlupınar’ın milli mücadeledeki yerini ve önemini anlatan suluboya, yağlı boya tekniğiyle yapılan tablolar, seramik sanatı ve el sanatlarıyla hazırlanan eserler yer alıyor. Sergide ayrıca Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kütahyalı Orgeneral Asım Gündüz’ün torunu tarafından yapılan iki eserde bulunuyor. 

BÜYÜK TAARRUZ’UN YIL DÖNÜMÜ 

Maltepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zeynep Hayman, serginin Büyük Taarruz’un 100. yılında düzenlenmesi nedeniyle çok büyük önem taşıdığına dikkat çekerek KÜSAD yönetimine ve sanatçılara Maltepe’ye geldikleri için teşekkür etti.

Dernek Başkanı Bayram Yıldız, Dumlupınar’ın Cumhuriyetin temellerinin atıldığı yer olması açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak “Bizler Dumlupınar ve Kütahya’da yetişen insanlar olarak topraklarını, tarihi değerlerini, geleneklerini korumayı tarih ve vicdani sorumluluk olarak görüyoruz. Kültürümüzü tanıtmak asıl misyonumuz. Dumlupınar’ın, ülkemizin her karış toprağı şehit kanıyla sulanmış. Sergimizi Türkan Saylan’ın isminin verildiği kültür merkezinde sergiliyoruz. Türk kadını Cumhuriyete çok şey borçlu. Türk kızları da Türkan Saylan’a çok şey borçlu.  Her sanatçı Dumlupınar’ı kendi sanat anlayışıyla resmetti” ifadelerini kullandı.

 

Tarih : 10.06.2022 Haber Fotoğrafları

4erudnbqkpib8wu7aszowysg.jpg

fcfaeps3kxhwl4vdj7bru6j0.jpg

7jnxIgpyu1drtks2pcewlkva.jpg

0v9rydncrkwbuf4l6Iozzwyb.jpg

whs0bfocwbq32Iemevdnaj1s.jpg

n1z9ulqdhlfzqkbauri4wnxp.jpg

3dqapnrb4okrybhz56gc8anc.jpg

kvgpemlx097t2c6ywchn43ik.jpg

jlx0sg9zn7wparc5i4jtb6dz.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.