DÜNYA ARICILARI ŞİLE’DE BULUŞTU

DÜNYA ARICILARI ŞİLE’DE BULUŞTU

Bu sene 45.si düzenlenen Apimondia 2017’nin (Dünya Arıcılık Kongresi) son gününde arıcılar Şile’de idi. Arıcılığın olimpiyatları olarak addedilen Dünya Arıcılık Kongresi’nin teknik kısmına ev sahipliği yapan Şile 120 ülkeden uluslararası 500 arıcığı ağırl

         Bu sene 45.si düzenlenen Apimondia 2017’nin (Dünya Arıcılık Kongresi) son gününde arıcılar Şile’de idi. Arıcılığın olimpiyatları olarak addedilen Dünya Arıcılık Kongresi’nin teknik kısmına ev sahipliği yapan Şile 120 ülkeden uluslararası 500 arıcığı ağırladı.

         İstanbul’un arıcılık merkezi haline gelen ve Kestane Balı ile dünyaya ün salan Şile’de arıcılar Oruçoğlu mahallesinde kurulan arı kovanlarını ve Şile’de arıcılığı uygulamalı olarak yerinde inceledi.

Şile Belediyesi’nin yerel ürünleri desteklediği ve Şile’yi merkez nokta haline getirmek için ortaya koyduğu çabaların bir diğer göstergesi olan Yeniköy Arıcılık Merkezi de uluslararası arıcılar tarafından ziyaret edilen bir diğer yer oldu. Arıcılık merkezinde katılımcılara Şile’de arıcılığın, kestane balının ve yerel ürün üretiminin nasıl yapıldığı, gelişiminde hangi yolların izlendiği aktarıldı.

         Yaklaşık 11.000  kovan ile arıcılık faaliyeti yürütülen Şile’ye ve Şile Belediyesinin arıcılık ile yerel ürünlere verdiği desteğe hayranlıklarını gizleyemeyen ziyaretçiler Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’na ve Şile Belediyesine tebriklerini ilettiler.

         Arı kovanları ve arıcılık merkezi ziyaretleri ile birlikte Şile Yeryüzü Pazarını’da ziyaret eden uluslararası arıcılar burada birçok yerel ve doğal ürünü tatma imkanı bulurken Şile’nin doğal ürünlerinden ülkelerine götürmek üzere alışveriş yaptılar.


Kaynak: istanbulses/ Şile

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.