DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ DOLAYISI İLE KARTAL’DA DENİZ VE SAHİL TEMİZLİĞİ YAPILDI

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ DOLAYISI İLE KARTAL’DA DENİZ VE SAHİL TEMİZLİĞİ YAPILDI

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Dünya Çevre Günü kapsamında yine anlamlı bir etkinliğe imza attı. Geçtiğimiz yıl yaşanan müsilaj felaketine dikkat çekmek ve deniz temizliği konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmak amacıyla dalgıçlar eşliğinde Kartal Atalar Sahili’nde deniz ve sahil temizliği yapıldı.

En önemli çevre sorunları arasında yer alan denizlerin kirlenmesi problemine dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Kartal Belediyesi ile çevreci dalgıçlardan oluşan bir ekip, Kartal Atalar Sahili’nde deniz altı dip temizliği gerçekleştirdi.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcı Cengiz Türkmen ile Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri’nin de katıldığı ve Marmara Sualtı Sporları Merkezi’ne bağlı dalgıçların deniz dip temizliği yaptığı etkinlikte; Ege Bilim Okulları ve Cevizli Ortaokulu öğrencileri, Kartallı muhtarlar, vatandaşlar ve görevliler de kıyıda temizlik yaparak etrafa gelişigüzel atılmış atıkları topladı. Yaklaşık 2 saat süren deniz dip temizliği sonunda denizden çok sayıda; şişe, halı ve lastik gibi katı atık çıkartıldı. 

Deneyimli dalgıçların dalışından önce kısa bir açıklama yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, geçtiğimiz yıl yaşanan ve Marmara Denizi’nin kilometrelerce karelik beyaz örtüyle kaplanmasına neden olan müsilaj felaketini hatırlattı. Türkmen, Marmara Denizi’nin insanlar tarafından bu hale getirildiğini belirterek denizin sürekli gelen atıklar ile adeta obez bir insan gibi şiştiğinin ve sonuçta müsilaj ile de bu dengenin bozulduğunun ortaya çıktığını belirtti ve yapılan bu etkinlik ile insanların atıklarını denize atmamaları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi. 

Başkan Yardımcısının konuşmasının ardından Kartal Atalar Sahili’nde hummalı bir çalışma başladı. Öğrenciler, öğretmenler, muhtarlar, meclis üyeleri, vatandaşlar ve temizlik görevlileri ellerine aldıkları çöp poşetlerine, sahil boyunca gelişigüzel atılan atıkları doldurmaya başladı. 

Bu sırada denizdeki teknede hazırlanan Marmara Sualtı Sporları Merkezi’ne bağlı dalgıçlar da dalışlarını gerçekleştirerek deniz tabanından kilolarca katı atığı torbalar ile kıyıya çıkardı. 

j2yovgvdaxe9olcijak8scqx.jpg

6f2u5lyIxbcdzsmqshoqvaro.jpg

uvxufhznnldo49wcpkf0w8om.jpg

fzyd3ztmuductqnlbmqfewpc.jpg

azdpjdgaog57nqozu0jkrnqy.jpg

nc7yspl4wt5oovmdgzg2qp18.jpg

ypzbpwomxqcsdofyuel3h6av.jpg

rcpehfwegjqa3t9voo4utw8k.jpg

rgy9t6nup18xssmzyoajIlmz.jpg

mxrqvpofee7tuqiyfzy48ng0.jpg

jwnki4kzslmymcx7b95nojge.jpg

d6kae4ior1mtsoy2bgk53wqh.jpg

ytsr7mbfzspjvn81plebq3yw.jpg

Ia7muk6nxdg4yeqo83wr2qzs.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.