“Dünya Müzik Enstrümanları Sergisi” başladı

“Dünya Müzik Enstrümanları Sergisi” başladı

Pendik Belediyesi, sanatın her dalına alan açarak sanatseverleri eserlerle buluşturmaya devam ediyor. 600’ün üzerinde enstrümanın yer aldığı “Dünya Müzik Enstrümanları Sergisi” törenle açıldı. Müzik Öğretmeni Volkan Yaran’ın 20 yıl boyunca topladığı müzik aletlerinin bulunduğu koleksiyon, meraklıları için Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde sergileniyor. 24 Eylül’e kadar açık olacak sergi, çeşitli ülkelerin telli, yaylı, tuşlu, vurmalı ve üflemeli türdeki çalgılarından oluşuyor.

95 ülkeden enstrümanlar bu sergide

600’ün üzerinde eserin yer aldığı sergi kemikten yapılan flüt, camdan yapılan ney, yılan oynatıcılarının kullandığı pungi, kuzey Avustralya’dan didgeridoo, mehter müziğinden cevgan, topraktan yapılan ocarina ve çeşitli hayvan figürü işlemeleriyle yapılmış yüzlerce eski çalgıya ev sahipliği yapıyor. Asya’dan Avusturalya’ya, Uzakdoğu’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Balkanlara, Afrika’dan Karayip’lere ve Amerika’dan Avrupa’ya kadar kıtalararası müzik yolculuğu sunan bu koleksiyon farklı müzik kültürlerine ait farklı çalgıları sanatseverlerle buluşturuyor.

 

w9shxpl8oznrupza0qdqbbef.jpg

gp0cljhr9gttvrIevkl1xdfu.jpg

tsln3yupvawtyd4emlgvdihk.jpg

w4cuI6hiakabyysqbrd9lzdr.jpg

nkq5ex2wjmhogyflepkdtfit.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.