Dünya’nın en iyi festivali görkemli bir törenle kapandı

Dünya’nın en iyi festivali görkemli bir törenle kapandı

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 ülkeden 3500 konuk davet edilecek!

 

64 ülkeden 1500 sanat elçisinin katılımıyla 29 Temmuz tarihinde kapılarını açan Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali görkemli bir sahne şovu ile son buldu.

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde yapılacağını belirterek; “100 ülkeden 3500 sanat elçisini davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Onur Ödülü Zihni Göktay’a verildi

 

Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste “Dünya’nın En İyi Kültür ve Sanat Festivali” seçilen Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bu yıl da birbirinden zengin kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Festivalin kapanış seremonisi Kültürpark Kemal Sunal Amfi Tiyatro’da gerçekleşti. Final gecesinde kültür ve sanat dalında ödüller verildi. Festival kapsamında her yıl verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü Ercan Bostancıoğlu’na verilirken, Yaşam Boyu Onur Ödülü Zihni Göktay’a verildi. Sanatçıların ödülleri Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün tarafından takdim edildi.

 

“Ben Büyükçekmece’ye gıpta ile bakıyorum”

 

Kendisini ödüle layık gören festival komitesine ve jüri üyelerine teşekkür eden Zihni Göktay şöyle konuştu: “Bu Büyükçekmece bende tutku haline geldi. Sık sık sağolsunlar beni bir vesileyle mutlaka bir sanat kültür olayı yahut bir tiyatro olayı olduğu zaman ilk hatırlarına gelen biri olmakla övünç duyuyorum. Kendilerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Sayın Hasan Akgün kardeşimi takdirle, şükranla ve minnetle tebrik ediyorum. İsmi büyük, Büyükçekmece. Gölü güzel, büyük. Suyu ile İstanbul’u besliyor, kültürüyle de İstanbul’u besliyor. Her ilçeye, her şehre nasip olmuyor bu. Ben Büyükçekmece’ye gıpta ile bakıyorum. Bana verilen bu ödülle onur duyacağım ve onurlu bir şekilde taşıyacağımı da ömrüm boyunca size söz veriyorum.

 

“En büyük ödülüm Atatürk’ü görmek oldu”

 

Ercan Bostancıoğlu, hayatında en büyük ödülü 1938 yılında Bursa’ya Merinos Fabrikası’nın açılışı için gelen Atatürk’ü henüz 2 yaşında iken görerek aldığını kaydederek şöyle konuştu: “2 yıl önce kapattığım sahne hayatımda beni en büyük ikinci ödülü sevgili Hasan Akgün verdi. 50 yıllık bir Büyükçekmeceli olarak çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Hasan Akgün gibi bir başkana sahip olmak bizler için guru verici. Sağol Hasan Akgün, sağol değerli başkanımız.”

 

“Dünya Festivaller Birliği ve jüri üyelerine duyurmak istiyorum”

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 2023 yılında yapılacak olan 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin önem arz ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı ve festivalinde 24’üncüsü olacak. Şimdiden grup liderleri ve Dünya Festivaller Birliği jüri üyelerine duyurmak istiyorum. 24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalimize Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde bakacağımızdan dolayı 100 ülkeden 3500 sanat elçisini davet ediyoruz. Bugüne kadar bu festivalleri hangi şartlarda yaptığımızı sanat severler biliyor. Ben bu festivalin icrasında başından sonuna kadar emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 

Makedonya birinci oldu

 

Gecenin finalinde Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Dünya’nın dört bir yanından gelen ülkelerinin dans gruplarının kıyasıya yarıştığı yarışmalar sonucunda jüri Makedonya’yı birinci, Gürcistan’ı ikinci, Meksika’yı ise üçüncü olarak seçti. Uluslararası Çağdaş Dans Yarışması’nın birincisi Furkan Yılmaz olurken, ikinciliği Şiva Cambazoğlu, üçüncülüğü ise Gülsüm Buse Cingöz kazandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.