Ekrem Kurt Koşusu'nu Jan Bold kazandı

Ekrem Kurt Koşusu'nu Jan Bold kazandı

3 yaşlı safkan İngiliz taylarının boy gösterdiği mücadele, 1900 metre mesafe çim pistte yapıldı.

2023 yılı Ekrem Kurt Koşusu'nu, Hikmet Öylü'nün sahibi olduğu Jan Bold (Marcavelly - Victory / Ultramar) jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde kazandı. Mustafa Özsarı yetiştirmesi, Tevfik Bardakcı'nın antrenörlüğünü üstlendiği doru erkek tay elde ettiği bu neticeyle yarış hayatının 5. galibiyetini kaydetmiş oldu.

Merhum Asli Üyemizi andığımız yarışın ikincisi İshakhan (Torok - İzembatur / Tony Montana) olurken, Yamatai (Fast 'N' Famous - Wish A Moon / Red Bishop) üçüncü, Edgar (Native Khan - Senator Amidala / Lion Heart) dördüncü, Sellyboy (Amerikalı - Dust Catcher / Victory Gallop) de beşinci sırada yer aldı.

Koşunun galibi Jan Bold için bitiriş derecesi 1.57.68 olurken, farklar 2 Boy - 1/2 Boy - 5 Boy - 2,5 Boy şeklinde sonuçlandı.

Yarışın ardından düzenlenen törende, kazanan safkanın sahibi adına Askeri Canpolat'a kupasını merhumun oğlu Hazım Kurt verdi.

Törene Kulübümüz Genel Sekreteri Ahmet Özbelge ile Yönetim Kurulu Üyelerimiz Selman Taşbek ve Can N. Güven de katıldı.

 

Ekrem Kurt

1934 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'nde ziraatçı bir ailenin oğlu olarak doğan Ekrem Kurt, küçük yaşlarda atlara duyduğu sevgiyle at binmeye başladı. Ailesinin sahibi olduğu Göksu ve Fidan isimli atlarla biniciliğini geliştiren Ekrem Kurt, 1948 yılında İzmir Şirinyer Hipodromu'nda yapılan 1000 metre mesafeli yarışta Göksu isimli safkan ile tüm rakiplerini geride bırakarak hayatının ilk birinciliğini elde etti. Böylece atçılık camiasına jokey olarak adım atan Ekrem Kurt, bir süre sonra Sedat Evliyazade'nin aracılığıyla Giraud Ekürisi'nde at binmeye başladı ve kısa zamanda mesleğin tüm inceliklerini öğrendi. 1952 - 1959 yılları arasında Mehmet Karamehmet Ekürisi'nde at bindi. Ardından sırasıyla Fehmi Simsaroğlu, Özdemir Atman ve Cemal Kura ekürilerinin atlarına binen Kurt, uzun yıllar Eliyeşil Ekürisi'nde at binmeye devam etti. 1993 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçilen Ekrem Kurt, ilerleyen yaşına rağmen at binen dünyadaki ender jokeylerden biri oldu. Yarış hayatı boyunca 12.800 yarışa katıldı ve bunların 3.665 tanesini kazandı. 112 Grup 1 yarış kazanan Ekrem Kurt, 49 yıl boyunca mesleğini büyük bir centilmenlikle ve diğer meslektaşlarına örnek olacak şekilde sürdürdü. 1997 yılında aramızdan ayrılan efsane jokey Ekrem Kurt'u, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

qpaloen9hrm2nuebhj7wclgz.jpg

m76vwu1xlgbp5fdsj9qeflmq.jpg

kn3x0ymf1codua6ipwpsm9h5.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.