Erdoğan 'diktatör' dememe alınmış

Erdoğan 'diktatör' dememe alınmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, ''Reyhanlı'ya gidemedi, ABD'ye gitti. Dikatatör dememe de alınmış'' ifadesiyle Başbakan'ın ABD ziyaretine tepki gösterdi

Hükümete yüklenen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Sizin Suriye politikanız yok. Egemen güçlerin isteğine göre politika yaparsanız duvara çarparsınız'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın ABD ziyaretine ise, ''Reyhanlı'ya gidemedi, ABD'ye gitti'' ifadesiyle tepki gösterdi.

DİĞER SATIR BAŞLARI:''Dış politikada blöf olmaz. Kendi ülkenizin çıkarlarını savunursunuz. Geldiğimiz noktada kim kazandı? Düşmanlık kazandı. Kaybeden barış oldu. Yasalara göre AKP hükümeti açıkça suç işlemiştir. Başka ülkelere terör elemanı göndermek için kendi topraklarını açmıştır. Kendisini ilk uyardığımızda 4 ölü vardı. Bugün Suriye’de 200 bin ölü var. Sizin Suriye politikanız yok. Egemen güçlerin isteğine göre politika yaparsanız duvara çarparsınız. Erdoğan, Reyhanlı'ya gidemedi, ABD'ye gitti. Silahlı müdahaleden bahsediyordu. ABD’de Obama; 'Bir dakika… Ne silahlı müdahalesi. Bizim gündemimizde silahlı müdahale yok. Biz Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, bölünmesinden değil' dedi birinci taş düştü.

Giderken 'Cenevre ipe un sermektir' diyordu. Obama 'Bir dakika ne konuşuyorsun. Biz Rusya ile anlaştık bir konferans düzenleyeceğiz bu sorunu çözmek için' dedi. Recep Tayyip Erdoğan toplantıdan çıktı 'Görüşüm değişti ve gelişti' dedi. Beyzbol sopasını görerek değişirsin tabii sen.

SWOBODA’YA CEVAP

Brüksel’deki toplantıda inandığımız şeyleri söyledik. Swoboda ile ortak basın toplantısı düzenledik. Swoboda ayrıldıktan sonra bir Türk gazeteci Erdoğan’ın bizi suçladığını söyledi. Ben de sizin gazetelerde okuduğunuz açıklamayı yaptım. Erdoğan’ın Esad’dan farkı olmadığını arada sadece ton farkı olduğunu, benim CHP Başkanı olarak Esad’a kardeşim demediğimi kucaklaşmadığımı bir gecede de düşmanım demediğimi söyledim. Toplantıdan sonra parlamentoda bize bir protokol odası ayrılmıştı. Bizim belli kişileri ziyaret etmemiz planlanmıştı. Saat 18 sıralarında protokol müdürü geldi. Swoboda ile görüşme planlanmıştı.

Swoboda’nın danışmanları kendisinin, Esad ile ilgili sözlerimden rahatsızlık duyduğunu söylediler. 'Benim düşünce özgürlüğüme müdahale eden, rahatsızlık duyan birisiyle ben asla ve asla görüşmem' dedim.


'SEN KİM OLUYORSUN?'

Biz onlara şunu hatırlattık. Türkiye üçüncü sınıf bir demokrasiyi hak etmiyor. Sen kim oluyorsun da benim düşüncemden rahatsız oluyorsun? Ben hesabımı sana değil kendi milletime veririm.


'DİKTATÖR DEMİŞİM ALINMIŞLAR'

Reyhanlı’da 51 kişi hayatını kaybetmiş. Reyhanlı’da ölenlerin hesabını kimden soracağız? Bütün demokrasilerde onun sorumlusu iktidardır ve o işin başındaki adamdır. Ülkeyi yöneten de kimse kusura bakmasın diktatörlüğe soyunan adamdır. Diktatör demişim alınmışlar. 'Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır' diyen adama dünyanın her tarafında diktatör denir.''

'CHP MECLİS'TE OLDUKÇA GEÇMEYECEK'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi konusunda ise, ''Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) parlamentoda olduğu sürece asla ve asla geçmeyecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

NTVMSNBC

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.