Esenyurt Belediyesi Teke Böceğine Karşı Çalışmalarını Sürdürüyor

Esenyurt Belediyesi Teke Böceğine Karşı Çalışmalarını Sürdürüyor

Esenyurt Belediyesi, ağaçların gövde ve dallarında tüneller açarak ölmelerine neden olan Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği ile mücadeleyi sürdürüyor. Ağaçların zarar görmemesi adına karantina bölgesi belirleyen ekipler, ilgili alanlarda ilaçlama çalışmalarına devam ediyor.  

Yaz başı itibarıyla ergin hale gelerek ağaçların damarlarından beslenen ve ekosisteme ciddi zararlar veren Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği (Anoplophora Spp ya da Olgun Asya Uzun Boynuzlu Teke Böceği) ile mücadeleyi sürdüren Esenyurt Belediyesi, Evren Sanayi Bölgesi’nde ilaçlama çalışması gerçekleştirdi. Mayıs ayında teke böceklerinin ortaya çıkmasıyla birlikte İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortaklaşa bir çalışma yürüten Esenyurt Belediyesi ekipleri, karantina bölgeleri belirleyerek Esenkent ve Zafer Mahallelerinde 8200 adet konukçu ağaç türü tespit etti. Tespit edilen alanlarda ilaçlama çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren ekipler, bulaşık ağaçları kış başında imha edip yenilerini dikerek ağaçların ve ekosistemin zarar görmemesi adına mücadeleye devam edeceklerini bildirdi. 

“Yoğun Bir Şekilde İlaçlama Yapıyoruz”

Teke böcekleri ve ilaçlama çalışmaları hakkında bilgi veren Esenyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Personeli Suna Kahveci, “Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği ile ilgili olarak ilaçlama yapmaktayız. İlaçlamayı bu dönemde yoğun bir şekilde yapmamız şu nedenle önemli, artık teke böceklerinin uçuşları başladı. 1-2 hafta beslenmek için dışarıda kalacaklar sonrasında da çiftleşerek yumurta bırakmak üzere konukçu ağaçlarımıza gidecekler. Bu anlamda çok yoğun bir şekilde ilaçlamayı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

agkcfwxmhbyn2vqsz1ouewxj.jpg

v024e7c5tzsqriql916xrjfn.jpg

hgyzbkzjmagwueruifow1n8q.jpg

tngbvrthzpifxpzdmlx85qjn.jpg

2ya4pqdcliabcmxfwrgIez5y.jpg

58swaj26qfkgevnxyugw7vxt.jpg

ed9qxczlo6yjl2v4jzy0uix8.jpg

aw53qwzytvhh9yspizokcx7l.jpg

smtn0hvztell932dbaeg8spq.jpg

wt3e0xt9c5mxkhlynurg1poj.jpg

vx4ke2gwr9o8hmixq30aspzo.jpg

9y10w25ezjfnojvdszfkbtnu.jpg

usn5acmzryp9mhdgdox7zg0n.jpg

4qcjl1zbuabe3opv9jvwq8xr.jpg

i5m0ju8a9Ispyp1rbehznqfs.jpg

ceymmxzsn63pytsacawub8hw.jpg

0tehxpdglq79ycuryj4tw2la.jpg

adwcrvkjyomplq0mxr9l53bh.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.