Esenyurt’ta Bir İlk Daha: Sinema Akademisi

Esenyurt’ta Bir İlk Daha: Sinema Akademisi

Esenyurt’ta bir ilk olan Sinema Akademisi’nin ilk dersi yapıldı.Sinema sektöründeki tecrübeli isimlerin eğitim verdiği akademiye sektördekendini geliştirmek isteyen gençler yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’de sinema sektörünün önde gelen isimlerinin eğitim verdiğiSinema Akademisi derslerine başladı. Esenyurt’ta bir ilk olan ve Türk SinemaVakfı ile ortaklaşa düzenlenen derslerde başarılı yönetmenler sektörde kendinigeliştirmek isteyen kursiyerlere deneyimlerini aktarıyor. Akademide; yönetmenyardımcılığı, senaryo asistanlığı, kurgu asistanlığı ve kamera asistanlığı gibifarklı alanlarda eğitimler veriliyor. Esenyurt Belediyesi ÇocukÜniversitesi’nde haftanın beş günü devam eden derslerde, 18 yaş ve üzerigençler, 3 ay boyunca eğitim alacak. Eğitimlerin sonunda verilecek sertifika ilegençlere istihdam konusunda da katkı sağlanacak.

Hem SinemaSektörüne Hem de Gençlere Katkı

Esenyurt’ta hayata geçirilen Sinema Akademisi’nde eğitim vermektençok memnun olduğunu belirten Yönetmen Aydın Sayman, “Bunu bir mesleki eğitim programı olarakdüşündük çünkü sinema sektörünün çeşitli branşlarda çalışacak elemana ihtiyacıvardı. Türkiye çapında bir sinema akademimiz yok ama inşallah ileride film sektörüböyle bir akademi kurar. Burada verdiğimiz eğitim şimdilik dört alanda başlıyor,ilerleyen günlerde bunu arttırmayı da düşünüyoruz. Böyle de bir şeye filmsektörünün ihtiyacı var çünkü şu sıralarda film sektörü çok canlı ve bucanlılık devam edecek gibi görünüyor. Talebe karşı istihdam azlığı var,dolayısıyla buradan iyi bir eğitim alarak çıkacak genç arkadaşların filmsektöründe kolaylıkla iş bulma ihtimalleri var” dedi.

“İmkân Oluşturulması Çok Önemli ve Değerli”

Esenyurt SinemaAkademisi’nde bu alana olan ilgisini karşılayan donanımlı eğitmenlerin olduğunuifade eden Radyo Televizyon öğrencisi Aslı Türkmen şöyle konuştu: “Kameraönünde ve ya arkasında olmak küçüklükten beri hayalimdi. Burada kendimi çokmutlu hissediyorum. Bir işe yarayabileceğimi de biliyorum. O yüzden çokheyecanlıyım. Ülkemizde genel olarak bir sanata çok ilgi alaka yok. Özelliklede sinemaya. İnsanlar bunu bir iş olarak ya da ciddi bir şey olarak görmüyor. Oyüzden böyle bir yer olması, imkân oluşturulması gerçekten çok önemli vedeğerli.”

“Bana Çok Şey Katacak”

Esenyurt’ta böylebir akademinin hayata geçirilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen MertBerk Terzi, “Uzun zamandır sinemaya ilgiliyim ve bu sektörün içerisinde çalışıporayı deneyimlemek istiyordum. Buranın benim için iyi bir fırsat olduğunudüşündüm. Bana çok şey katacağını da inanıyorum. Yönetmen yardımcılığı kursunabaşladım. Burada kendimi çokça geliştireceğime inanıyorum çünkü gerçekten çokgüzel bir kurum. Çok güzel sınıflar yapılmış, çalışma ortamı gerçekten çok güzel.Burada bulunmak keyifli” ifadelerini kullanarak Esenyurt Belediyesi’ne teşekküretti.

o0vu9ppakejsI5whd8sfyxd1.jpg

wlwbzqmshevgevhtjtyanfym.jpg

qmn7cq9hocv4kzb1tiufawld.jpg

azqxIdst5nyug2lbr6ayziuh.jpg

mftyj374mwh0aqds5fbco2ri.jpg

lqcfzm1lg7gt8r3hfavsnjIx.jpg

ln1uebrnfhwxwyp5g2cdfjph.jpg

ql2a5hzex14pntdmfcxkzfIj.jpg

spstkhxpecfvrnuIifrbqgoh.jpg

m6jztlsbyrx7mupvijcholet.jpg

30dstlvnszp8wm1pbohdqgar.jpg

afsrekwntftehhpj3l4g9p6x.jpg

2vn1aIc8hmcurd3ei7qblrgx.jpg

atds07hv34auwhirw2jxtqp9.jpg

6rg3uxcjvwen9yqIro2fgepl.jpg

7qnbk2nyujfmqss5doku6ryh.jpg

n5kl06oxcetlsddr89z34mjo.jpg

z80gxlzfofdqum5anlyh4jw7.jpg

4ekqyvnliuf30xbwr1jcd5dh.jpg

zubwpwbhu4mpjvk9dketnlcx.jpg

1d7onsgvexwbkjlrpqIa483g.jpg

bId6sfh0lgq3kvyutjpxfn4g.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.