ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI ŞİŞLİ'DE ANILDI

ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARI ŞİŞLİ'DE ANILDI

Yerel yönetimler alanındaki çalışmalarıyla tarihe geçen eski belediye başkanları, Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Yerel yönetimler alanındaki çalışmalarıyla tarihe geçen eski belediye başkanları, Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı. Bu çerçevede, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Dinçer'in 1977-1980 yıllarını kapsayan çalışmalarıyla ilgili bir de sergi açıldı. Sergi, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 26 Aralık tarihine kadar gezilebilecek.

Şişli Belediyesi, eski belediye başkanlarını düzenlediği törenle andı. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in ev sahipliğinde düzenlenen anma törenine eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen, eski İzmit Belediye Başkanı Erol Köse, Doç. Dr. Ulaş Bayraktar, Ali Dinçer döneminde Ankara Sular İdaresi Genel Müdürlüğü görevini yürüten Levent Tosun’un yanı sıra, yerel yönetimler alanında emek vermiş çok sayıda konuk katıldı.

Anma töreninin ardından, yine bu kapsamda, 1977-1980 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet veren Ali Dinçer’in çalışmalarını konu alan bir sergi açıldı.

“BU İSİMLERE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ"

Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde 26 Aralık tarihine kadar gezilebilecek serginin açılışında konuşan Şişli Belediye Başkanı Keskin, Ali Dinçer’in sosyal demokrasiyi içselleştiren bir isim olduğuna vurgu yaptı. Bugünü kavramak için 70’li yılların iyi anlaşılması gerektiğini belirten Keskin, şunları söyledi:

"Bizi buralara taşıyan efsanevi belediye başkanlarının yer aldığı o büyük aileyi iyi anlamak gerekir. 1980 darbesiyle birlikte çok şey kaybettik. Bu darbe, hepimizi olumsuz yönde etkiledi ve oyunun dışında bıraktı. Oyunun içinde kalanlar da Özdemir Asaf’ın şiirinde olduğu gibi; ‘Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler’ gerçeğini yaşadılar. Bugün niye Ali Dinçer’i, Aytekin Kotil’i, niye Ahmet İsvan’ı anıyoruz? Onlar, o kadar önemli işler yaptılar ki, sosyal demokrasiyi bu kadar içselleştiren bu isimlere çok şey borçluyuz. Ben 1972 yılında Fahri Atabey’in belediye başkanlığı döneminde İstanbul Belediyesi Fen İşleri’nde göreve başladım. Ardından, 1974-1978 yılları arasında İstanbul’un efsane başkanlarından Ahmet İsvan döneminde İstanbul Yakası Asfalt Şubesi’nde görev aldım. Sonraki iki yılda ise diğer bir efsanevi Başkan Aytekin Kotil’e bağlı olarak Şişli Şube Müdürlüğü görevini yürüttüm. Onlardan çok şey öğrendim.  Bu dönemde edindiğim deneyimi ise şimdi Şişli Belediye Başkanı olarak Şişli halkının hizmetine sunuyorum.”

“EN ÖNEMLİSİ KAYNAK YARATMAK”

1970’li yıllarda İzmit’e belediye başkanı olduğu zaman şartların ne kadar zor olduğunu anlatan eski İzmit Belediye Başkanı Erol Köse de kaynak yaratmanın ve onu doğru yönetmenin öneminden bahsetti. Prof. Dr. Nurettin Sözen ise doğal gazdan projesinin çizilmesine kadar çöp depolama alanlarının yapılmasına, metro inşaatından Haliç’in temizlemesine kadar İstanbul için ilk kez gerçekleştirilen projeleri anlattı.

Törene katılan Doç. Dr. Ulaş Bayraktar ve Levent Tosun’un da 70’li yıllarda sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hayata geçirilen hizmetlerden örnekler vererek, bugün toplumcu olarak anlatılan çalışmaların ve hizmetlerin daha 70’li yıllarda bu başkanlar zamanında hayata geçirildiğinin altını çizidiler.

 

Kaynak:Haber Kaynağı
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.