EVLİLİK PROGRAMLARI TOPLUMU UYUŞTURDU

EVLİLİK PROGRAMLARI TOPLUMU UYUŞTURDU

Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ‘İşte Mizahı Yok Başka İzahı’ isimli oyununu sahneleyen usta sanatçı Fatih Mühürdar, televizyondaki evlilik, moda ve yemek programlarının sağlıklı toplum yapısını bozduğunu belirterek, “Türkiye’de kültürel

Fatih Mühürdar’ın reyting alan evlendirme programları, pembe diziler, yemek programları gibi yapımları eleştiren müzikal oyunu ‘İşte Mizahı Yok Başka İzahı’ Sarıyerli izleyicisiyle buluştu. Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunda Fatih Mühürdar izleyicilere tek perdelik bir gösteri sundu.Türkiye’nin tanınmış simalarının anekdotları, anıları ve taklitleriyle güldürmeyi hedefleyen oyun, izleyiciden tam not aldı. Oyun öncesi görüşlerini paylaşan Fatih Mühürdar, “Şu anda Türkiye’de maalesef bir kültürel erozyon var” diyerek toplumda da büyük tartışmalara yol açan evlendirme, yemek ve moda programları gibi yapımları eleştirdi.

 

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MİZAHI ANLATIYORUZ

 

Usta komedyen Fatih Mühürdar, oyunda geçmişten günümüze mizahın anlatıldığı söyleyerek, “Nasrettin Hoca'dan, Cem Yılmaz'a ve Yılmaz Erdoğan’a kadar bugünkü ortaoyun sanatçıları bunların hepsinin içeriğini taşıyor. Ben de 45 senelik bir sanatçı olarak bunların hepsiyle birlikte bulundum. Onların hepsini burada sahneye çıkarıyoruz ve güldüren yönleriyle anlatıyoruz. Güldürürken de yer yer sigaranın zararlarını anlatıyoruz. Yani çaktırmadan aralara güzel anekdotlar koyuyoruz” dedi.

 

ARADA BAĞ KALMADI

 

Genç kuşakların kendinden öncekilerle iletişiminin koptuğunu söyleyen Mühürdar, “ Evlendirme programları biliyorsunuz bir facia. Yemek programları, moda programları bunların hepsi facia. Biz de oyunumuzda bunları anlatıyoruz. Buraya gelen insanlar Survivor’a rağmen geliyorlar, dizilere rağmen geliyorlar. O yüzden de biz onları alkışlıyoruz. Şu anda Türkiye’de maalesef kültürel erozyonu var. Özellikle de genç kuşakların daha önceki kuşaklarla irtibatı kopmuş durumda. Arada bağ kalmadı, ortak kültür kalmadı. Benim dönemimde televizyonlarda herkesin izlediği programlar vardı. Herkesin izlediği diziler vardı ve bunların sonunda kötü adamalar cezalandırıldı. Ama şimdi kötü adamların hepsi dışarıda” ifadelerini kullandı.

 


Kaynak: Sarıyer Belediyesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.