FAİZ İNDİRİMİ SONRASI DOLAR VE EURO’DAKİ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

FAİZ İNDİRİMİ SONRASI DOLAR VE EURO’DAKİ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Merkez Bankası'nın politika faizini 200 baz puan indirmesinin ardından başlayan dolar ve Euro'daki hızlı tırmanış sürüyor. Dolar, bu sabah saatlerinde 9,65, Euro ise 11,25 seviyelerini gördü.

Merkez Bankası'nın politika faizini 200 baz puan indirmesinin ardından başlayan dolar ve Euro'daki hızlı tırmanış sürüyor. Dolar, bu sabah saatlerinde 9,65, Euro ise 11,25 seviyelerini gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun son iki toplantısındaki faiz indirimi kararları, Türk lirasındaki değer kaybını artırdı.

Analistlere göre, kurlardaki yukarı yönlü hareket devam edecek. Kurdaki 9,65'lik direnç seviyesi önemli. Olası satışlarda ise kurdaki 9,45 ve 9,38 TL destek seviyeleri test edilebilir.

GOLDMAN SACHS: FAİZLERİN ARTMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEYE DEVAM EDİYORUZ

Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın faizi yüzde 16 seviyesine çekme kararının ardından yayınladığı notta, "Türkiye ekonomisi için temel sorunun büyümeden ziyade yüksek ve artan enflasyon olduğunu düşünüyoruz... Bu olguyu ve enflasyonun resmi hedefin dört katı olduğunu göz önüne aldığımızda, birincil sorunun enflasyon olduğunu ve faizlerin artması gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

JPMORGAN: ENFLASYONU HIZLI ŞEKİLDE DÜŞÜRMEK POLİTİKA ÖNCELİĞİ OLAMAZ

Amerikan yatırım bankası ve finansal hizmetler holding şirketi JPMorgan da Türkiye ile ilgili yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 16.7'den yüzde 19.9'a revize etti. Şirket, 2022 için ise tahminini yüzde 14.5'ten yüzde 16.4'e yükseltti. JPMorgan, "enflasyonu hızlışekilde düşürmenin bir politika önceliği olmadığına" vurgu yaptı.

TÜRKİYE'NİN GRİ LİSTE'YE ALINMASI

Öte yandan, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF), kara parada aldığı tedbirler yetersiz olduğu gerekçesiyle Türkiye'nin Gri Liste'ye alınması yönündeki kararı da piyasalar açısından önem taşıyan bir gelişme oldu.

TL CİNSİ VARLIKLARDA DEĞER KAYBI SÜRERKEN, DÖVİZ TIRMANMAYA DEVAM ETTİ

Bu hafta yaşanan tüm gelişmelerin yansımasıyla haftanın son işlem gününde TL cinsi varlıklarda değer kaybı devam ederken, dövizdeki tırmanış ise yeni rekorlar getirdi.

Dolar/TL 9,65 zirvesini gördü. Euro/TL ise 11,25 seviyelerine çıktı.

Bilançoların da takip edildiği Borsa İstanbul ise nispeten ‘güçlü’ duruşunu sürdürüyor. BIST 100, yüzde 0.3 artışla 1.457 seviyelerinde yatay.

Politika faizi, TÜFE'nin 3,58 puan altına inerken, Türkiye’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 20,50’yi de aştı. 

Uluslararası piyasada spot altın 1.790 seviyesinin, gram altın da 556 liranın üzerine çıktı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.