Fatih'de Kemalizm ve Demokrasi Paneli

Fatih'de Kemalizm ve Demokrasi Paneli

Atatürkçü Düşünce Derneği Fatih Şubesi Tarafından düzenlenen'Kemalizm ve Demokrasi Panele'Hasan Fehmi Güneş (İçişleri Eski Bakanı),Can Ataklı (Vatan Gazetesi Yazarı),Cengiz Çağdaş'ın (TGB Genel Başkanı) panelis olarak katıldı

Fatih Su Gösteri Kültür Merkezi’nde “Kemalizm ve Sosyal Demokrasi” paneli düzenlendi. Panele 400 Fatih'li ve .CHP Amasya milletvekili Ramis Topal ,İBB meclis üyesi Turan Durmuş,Gazisultanhaber Gazetesi İmtiyaz sahibi Bülent Çavuş katıldı.

Av.Baykal Kazancıoğlu  başkanlığındaki panelde Panele,Hasan Fehmi Güneş (İçişleri Eski Bakanı),Can Ataklı (Vatan Gazetesi Yazarı),Cengiz Çağdaş'ın (TGB Genel Başkanı)  konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, Kemalizm ve Sosyal Demokrasi’nin birbirinden çok farklı hatta birbirine karşıt ideolojiler olduğu vurgulandı. Panelde üzerinde durulan konu Kemalizm’in bağımsızlıkçı, sosyal demokrasininse işbirlikçi bir düşünce olduğuydu.
.
Çağdaş;HEM ATATÜRKÇÜLÜK HEM SOSYAL DEMOKRASİ OLMAZ.
ATATÜRK’TE BİRLEŞELİM!
.
 Cengiz Çağdaş'ın (TGB Genel Başkanı) konuşmasına, Atatürk Devrimi öndelerinin ayağının tozu bir olmazsınız” diyen Çağdaş’in sözleri izleyenlerin yoğun alkışlarıyla karşılandı.“Kemalizm ve Demokrasi” tartışması bir akademik tartışma veya tarih tartışması değil. Geleceğimizi tartışıyoruz. “Bugün ne yapacağız?” sorusunun yanıtını doğru tespit etmek için… Aynı zamanda, Atatürk’ü yeniden keşfetmek için bir eğitim. Türkiye’nin önündeki stratejik devrimci görev Kemalist Devrimi tamamlamaktır. Sosyal Demokrasi ve Kemalist Devrim tartışmasını bu koşullarda yapıyoruz. Tartışılması gereken şudur:Kemalist Devrim, Atatürk Devrim’i programı, içinde bulunduğumuz bu devrim aşamasını tamamlamak için yeterli bir program mıdır? Sosyal demokrasi Türkiye’nin çözümü olabilir mi?

.

Hasan Fehmi Güneş de, kendisinin devrimci olduğunu, Sosyal Demokrasi’nin ise evrimi savunduğunu belirterek Kemalizm deyince “Çevreci, insan hakları savunucusu değil misin?” sorusunun saçma olduğunu, işçi hakları konusunda Alman sosyal demokratlardan daha ilerdeki tezleri CHP’nin getirdiğini, Osmanlı’nın bile Ayamama Deresi’nde ev yapmayı yasaklayarak çevreyi koruduğunu, bu tip örneklerle meseleye bakılamayacağını belirterek, “Avrupa’nın aklından geçmeyen devrimleri Kemalizm insanlığın önüne getirmiştir” dedi.Türkiye’nin eleştiriye tahammülü olmayan bir iktidarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Gazeteci Can Ataklı, “Bugün medyada başbakanın istemediği hiçbir şey yazılmıyor” eleştirisini yaptı.
Türkiye’de medya sahiplerinin artık gazeteciler yerine büyük holding sahiplerinden meydana geldiğini söyleyen Can Ataklı, “Sorunumuz burada. Medya etrafından yapılan baskı çok daha güçlü. Çünkü iktidarın belli odaklarıyla alışveriş söz konusu” şeklinde konuşarak şöyle devam etti;

CAN ATAKLI; “ÜLKENİN SIKINTISI ANAYASA DEĞİL ÇOK DAHA BÜYÜK”

Bugünkü Anayasa’nın 20 yılda 116 maddesinin değiştiğini belirten gazeteci Can Ataklı “10 yıldır yeni anayasa konuşuluyor. Askerlerin yaptığı Anayasa değişti. Burada yapılmak istenen değiştirilmek istenen aslında ilk üç maddeyi değiştirmektir. Laiklik ve Atatürkçülük ilkelerini yok etmektir. Amaç bu kadar basit. Maden yeni anayasa yapılacak neden siyasi partiler yasası değişmiyor?, seçim kanunu değişmiyor? Yüzde 10 barajı değişmiyor. Ülkenin geleceğine sadece bir kişi karar veriyor. Bakanlar bile kendi inisiyatifi ile açıklama yapamıyor. Böyle bir ortamda sağlıklı bir anayasa olamaz. Oturup da Anayasa yazılmaz. Anayasa madde madde konuşulur tartışılır. Bu arada basında sürekli ‘O yazıyı yediririm’, ‘Bu nasıl habercilik’, ‘Maaşını sen vermiyor musun?’ gibi sorularla baskılara maruz kalıyor. Türkiye topraklarında bulunan bir kapma Türkiye Cumhuriyeti’nin bir milletvekili giremiyor. Bu nasıl kabul edilebilir bir durum değildir. Ülkemiz büyük bir açmaza gidiyor. Ülkenin sıkıntısı Anayasa değil bence çok daha büyük.” dedi.
  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.