Ferhat Ağa Çeşmesi hizmete açıldı

Ferhat Ağa Çeşmesi hizmete açıldı

Güngören Belediyesi, Genç Osman Mahallesi’nde bulunan Ferhat Ağa Çeşmesi’ni tarihî dokusuna uygun bir şekilde onararak hizmete açtı.

Ferhat Paşa tarafından 1580 yılında yaptırılan ve günümüze kadar gelen Ferhat Ağa Çeşmesi Güngören Belediyesi tarafından tarihi dokusuna uygun olarak onarılarak hizmete açıldı. 2004 yılına kadar devam eden süreçte tarihi deformasyona uğrayarak işlevselliğini kaybeden çeşmenin onarılarak hizmete açılmasının ardından konuşan Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman: “Çeşmenin mimari ögelerini yenileyerek gerekli restorasyonu yaptık, önemli bir su yapısı olan Ferhat Ağa Çeşmesi’ni kültürel zenginliğimize kattık, geçmişine sahip çıkmayan milletler bir gelecek tasavvuru inşa edemez, mazimize sahip çıkmanın ve istikbale güvenle yürümenin haklı gururunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu

Çeşmenin tarihçesi

Ferhat Ağa Çeşmesi; Gençosman Mahallesi, Doğanbey Caddesi’nde Üçyüzlü mevkiinde bulunmaktadır. Çeşmenin inşa tarihi H.988-M.1580/1581 olarak tarihlenmektedir. Bânisi kitabesinden de anlaşıldığı gibi Ferhat Paşa’dır ve çeşmeye de ismini vermiştir. Çeşmenin üç yüzü bulunmaktadır diğer yüzü ise yanındaki bulunan yapıya bitişiktir. Tüm yüzeyleri küfeki kesme taş ile kaplıdır. Yapı kare planlı olup köşe kısımlarına sütunçeler yerleştirilerek pahlanmıştır. Üç yönde de ayna taşı ve su teknesi bulunmaktadır. Ayna taşları her yönde kemer ile öne çıkartılmıştır. Ana akstaki cephenin ayna taşı kaş kemer ile diğer iki yöndeki ayna taşı ise sivri kemer ile belirtilmiştir. Çeşme cepheleri her yönde olmak üzere ikili silme düzeni ile çerçevelenmiştir. Ana akstaki kaş kemerin altında kitabe yer almaktadır.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.