FICAC Koşusu'nda birinciliğe Dragon Pulse uzandı

FICAC Koşusu'nda birinciliğe Dragon Pulse uzandı

3+ yaşlı safkan İngiliz atlarının katılım gösterdiği ve keyifli bir mücadeleye sahne olan 2023 yılı FICAC Koşusu'nu (KV-7), Engin Ateşler'in sahibi, Gençay Dilek Emirsoy'un yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü ise Mehmet Bulut'un üstlendiği 4 yaşındaki al erkek safkan Dragon Pulse (Agresivo - Anouchka / Strike The Gold) jokeyi Nevzat Avci idaresinde kazandı.

Koşuda ikinciliği, Hey Jude (Papa Clem - Myth and Magic / Namid) elde ederken, Best Friend (Lion Heart - Carry On Ellie / Fasliyev) üçüncü, Gurme (Smart Robin - Gradiva / Grand Slam) dördüncü ve son olarak Gospodin (Hakeem - Gülra / Perfect Storm) ise beşinci oldu.

Kazanan için bitiriş derecesi 1.12.73 olarak kayıtlara geçerken, koşudaki farklar 1 Boy - 3 Boy - 1,5 Boy - 1/2 Boy şeklinde oluştu.Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına antrenör Mehmet Bulut'a kupasını, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Başkanı Zeliha Toprak verdi.Günün anısına ayrıca, Konsolosluk Erkanı Üyeleri Derneği Başkanı Zeliha Toprak, Kulübümüz Yönetim Kurulu adına Asli Üyemiz Adem Erdölek'e plaket takdim etti.Törene, Kulübümüz Asli Üyesi Aslan Savaşan, Kosova İzmir Fahri Konsolosu  Muharrem Toprak, Litvanya İzmir Fahri Konsolosu Mustafa Ahmet Özsoy, Fildişi İzmir Fahri Konsolosu Ethem Altan Ünsal, Yıldız Ünsal ve İzmir Hipodrom Müdürü Cenk İşkara da katıldı.
 

FICAC (DÜNYA FAHRİ KONSOLOSLAR FEDERASYONU)

Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu (FICAC), 1982 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde Konsolos Vagn Jespersen tarafından kurulmuştur. Kurucu Konsolosların ülkeleri; Finlandiya, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Norveç, İsveç ve Danimarka’dır. Bugün 90’dan fazla üyesi olan FICAC’ın üyeleri, ülkelerde kurulmuş olan Konsoloslar Birlikleri’nden oluşmaktadır. Bu ülkelerdeki birliklerin kapsadığı Konsoloslar göz önünde bulundurulduğunda 10.000’den fazla üye konsolosa hitap etmektedir. 1993 yılından itibaren Birleşmiş Milletlere bağlı Sivil Toplum Örgütü ECOSOC Roster statüsünde faaliyet gösteren FICAC, Ağustos 2018’den itibaren bir üst kategori olan “ECOSOC Special” statüsünde çalışmalarına devam etmektedir. FICAC’ın amacı, tüm Fahri Konsolosların sahip olduğu statüleri, hakları, sorumlulukları tek bir dünya standardına taşımaktır. Konsoloslar, ortak bir iletişim ağında ülkeler bazında yaşadıkları deneyimleri paylaşarak Birleşmiş Milletler’in hedefleri paralelinde ve Viyana Konvansiyonu kuralları içinde ortak çözümler üretmeyi hedeflemektedir. Her yıl farklı bir ülkede olmak üzere, yılda 4 defa Yönetim Kurulu Toplantıları yapan FICAC, her 3 senede bir yine farklı ülkelerde Genel Kurul toplantıları gerçekleştirmektedir. Ülkemizde 1998’de İzmir’de kurulmuş olan “Türkiye Fahri Konsoloslar Birliği” 2001 yılında FICAC Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu’na katılmıştır. 2018 yılında Brüksel’de yapılan 12. FICAC Genel Kurulu Toplantısı’na tüm dünyadan 200’den fazla delege katılmıştır. Toplantıda “Doctor Honoris Causa in International Relations” Fahri Doktora Unvanı verilen Türkiye’nin Jamaika Fahri Başkonsolosu Aykut Eken, Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu Başkanlığına oy birliği ile tekrar seçilmiştir. Bu kapsamda Dünya Fahri Konsoloslar Federasyonu (FICAC)’nun bilinirliğini artırmak ve tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Kulübümüz tarafından 2009 yılından beri düzenlenen FICAC Koşusu’nun bu yıl 14.’sü düzenlenmektedir.

f5wrvtxgn0gru4tscnaf2qd8.jpg

zx3w2u89hstkIqrfceplnbam.jpg

edivjay3vdf1gwlhnb2k78n9.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.