Gamze Akkuş İlgezdi’den “Çocuk Anneler” Raporu…

Gamze Akkuş İlgezdi’den “Çocuk Anneler” Raporu…

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKKUŞ İLGEZDİ: “BİRLİKTE BÜYÜYORLAR, AMA HİÇ ÇOCUK OLAMIYORLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ülke genelinde çocuk yaşta hamile kalma oranlarına ilişkin bir rapor hazırlayarak, Türkiye’nin utanç tablosunu gözleri önüne serdi. Akkuş İlgezdi, “Daha kendileri çocuk dediğimiz yavrularımız, bebek dünyaya getiriyor, anne oluyorlar. Türkiye’de 2021 yılında dünyaya gelen 7 bin 190 bebeğin, annesi 17 yaş altında, yani o da bir çocuk! Bir çocuğun bebek dünyaya getirmesinin, bu ülkenin bir gerçeği olmasından utanç duyuyoruz. Bu gerçek gelecek nesilleri tehlikeye atan bir gerçek. Bu gerçek sosyopsikolojik açıdan çok sağlıksız. Bu gerçek aile içi temel eğitimini alamamış bireylerin, yarınlarımız olacağı gerçeğidir! Nereden baksanız bakın bu gerçek Türkiye’nin acı gerçeğidir” dedi.

ÇOCUK YAŞTA ANNELİK İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ‘Türkiye’nin Utanç Tablosu Çocuk Anneler’ Raporunu kamuoyuna duyurdu. Türkiye’nin kanayan yarası, çocuk yaşta annelik istatistiklerini açıklayan CHP’li Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı rapora göre Türkiye’de çocuk sömürüsü yani cinsel istismar hat safhada. Akkuş İlgezdi, hazırladığı raporda şunlara değindi:

BUNUN ADI ÇOCUK SÖMÜRÜSÜ, BUNUN ADI İSTİSMAR!

“Toplumsal çöküşün her anlamda yaşandığı ülkemizde çocuklara dair sorunlar da her geçen gün artarak devam ediyor. Daha çocuk yaşta eğitimden koparılan ve evlendirilmek zorunda bırakılan kız çocuklarımızın, "anne" olması çocuk sömürüsünün yani cinsel istismarın yaygınlığının da kanıtıdır. Artan istismar vakalarına rağmen istatistiklerle düşük göstermeye çalışma çabaları da yetersiz kalıyor. Verilerin eksik ya da saklanmaya çalışıldığını, doğumların, istismarların bildirilmediğini geçmişte yaşadığımız olaylardan biliyoruz. Korktukları için hastanelere gitmeyenler, evde doğum yapanlarında tespiti gereklidir.”

HEM ÇOCUK MAĞDUR HEM ANNE

Raporda, bu tablonun derinleşerek kötüleşeceğinin bir diğer kanıtının da 2021 yılının evlilik verileri olduğuna değinen Akkuş İlgezdi, “2021 yılında 16-17 yaş aralığında evlenen 13 bin 139 kız çocuğu aynı zamanda "anne" adayıdır. 18-19 yaş aralığında ise 46 bin 522 kız çocuğu evlenmiştir. Toplamda yaklaşık 60 bin kız çocuğu! Bu bakımdan evlilik verileri ve artan istismar vakaları TÜİK verilerinin doğruluğunu ve güvenirliğini de tartışmalı hale getiriyor. Bu veriler çok açık ve net gösteriyor ki bu durum açıkça "istismardır." Hem çocuğun hem "annenin" mağdur olduğu bu durumun üstü ne verileri gizleyerek ne de olağan evlilik yaşına gelen istisnalarla kapatılamaz. Bizim için en önemli seçenek eğitimdir. Bu nedenle kız çocuklarımızı korumak için yeterli politikalar geliştirilmelidir” dedi. Rapora ilişkin diğer dikkat çeken tespitler ise şöyle:

2021 YILINDA, 7 BİN 190 BEBEĞİN ANNESİ 17 YAŞ ALTI

CHP’li Akkuş İlgezdi’nin kaleme aldığı raporda, Türkiye’de 2021 yılında dünyaya gelen 7 bin 190 bebeğin, 17 yaş altı çocuklardan olduğu ortaya çıktı. 2021 yılında ise dünyaya gelen 117 bebeğin annesinin 15 yaşından küçük olduğu kayıtlara geçerken, 7 bin 73 bebeğin annesinin ise 15-17 yaş grubunda olduğu belirlendi. 2021 yılında dünyaya gelen bebeklere bakıldığında 32 bin 91 bebeğin annesi 18-19 yaş aralığında olurken, 2021 yılında toplamda 39 bin 281 bebek, 19 yaşından küçükler tarafından dünyaya geldiği ifade edildi.

İLK SIRADA ŞANLIURFA!

2021 yılında doğum yapan annelerin verilerinin incelenerek hazırlanan raporda, 19 yaş altı doğum yapan annelerin illere göre dağılımında ilk sırayı 3 bin 809 doğumla Şanlıurfa alırken, sırasıyla İstanbul 3 bin 271, Diyarbakır bin 618, Hatay bin 436 ve Adana bin 374 ile takip ettiği görüldü. Bu illerde belirtilen doğum sayılarına 15 yaş altı doğum yapanlar dâhil edilemedi.

TUNCELİ’DE ÇOCUK ANNE YOK

18 yaş altı doğumun hiç olmadığı tek ilin olan Tunceli olduğu oraya çıkarken, Tunceli’de 19 yaş altı doğum sayısı 15. Sırasıyla 19 yaş altı doğum sayılarına bakıldığında Bayburt’ta 2'si 17 yaş altı olmak üzere toplam 11, Gümüşhane’de 3'ü 17 yaş altı olmak üzere 21 ve Artvin’de ise 3'ü 17 yaş altı toplam doğum gerçekleşti.

SAYILAR DAHA YÜKSEK, TABLO DAHA ACI OLABİLİR

2002-2021 yılları arasında dünyaya gelen 18 bin 165 bebeğin annesinin 15 yaşından küçük olduğu söz konusu raporla kayıtlara geçerken, 2021 yılında dünyaya gelen 117 bebeğin annesi 15 yaşından küçük. Raporda, çocuk gebelik vakalarının, adli makamlara kanuna uygun şekilde bildirilmediğine dikkat çekilerek sayıların daha yüksek olabileceği ifade edildi.

SON 20 YILDA 2 MİLYONA YAKIN BEBEĞİN ANNESİ, 19 YAŞIN ALTINDA

Son 20 yılın toplamında 1 milyon 893 bin 5 bebeğin annesinin 19 yaşın altında doğum yaptığı sonucuna varılan rapora göre; bir günde doğan 259 bebeğin annesi 19 yaş altında. Asıl vahim tablonun ise her gün doğan 71 bebeğin annesinin 17 yaşın altında olduğu, 2 bebeğin annesinin ise 15 yaş altında olduğu oraya çıktı. Aynı şekilde yaşı 17'den küçük olan çocuklar tarafından dünyaya getirilen bebek sayısı 515 bin 805 yani haftada 496 bebek!

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.