Gamze Akkuş İlgezdi: “Memurlarımız, Miting Meydanı Dolgu Malzemesi Değildir!”

Gamze Akkuş İlgezdi: “Memurlarımız, Miting Meydanı Dolgu Malzemesi Değildir!”

-"TEPKİ ÇEKEN MİLLET BAHÇESİNE, ZORLA MEMUR TAŞIYACAKLAR!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Havalimanını yok eden millet bahçesinin açılışına Bakanlık personelinin baskıyla getirileceğini söyledi. AKP’nin her etkinliğinde aynı durumun yaşandığını anımsatan Akkuş İlgezdi, “Memurlarımız artık, işten çıkarılmakla korkutularak miting meydanı doldurmaya zorlanmaktan bıktı usandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yöneticileri illerden otobüs kaldırarak, kamu personelini zorla açılışa götürüyor. Üstelik, yol, konaklama ve bir gün de idari izin verilecek. AKP iktidarı yaptığı açılışlara, düzenlediği kongrelere gelmeyen partililerinin yerini, devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir. Bakanlığın görevi çevreyi korumak, düzenli şehirleşme ve iklim çalışmaları yapmak, açılışlara kamu personeli taşımak değil!” dedi.

SMS VE WHATSAPP’TAN ZORUNLU MİTİNG ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Atatürk Havalimanı’nı yok ederek yapılmak istenen Millet Bahçesinin 29 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak açılış törenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yöneticileri tarafından tüm çalışanlar sözlü, sms ve whatsapp mesajları ile “katılım zorunludur” baskısı yapıldığını belirterek, “Kurum tarafından yapılan açıklamada 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü otobüslerle İstanbul’a getirilecekleri, gece konaklamalarının yapılacağı pazar günü ise geri dönüleceği ve açılışa katılan kamu çalışanlarının pazartesi günü idari izinli sayılacağı ifade edilmiştir” diye konuştu.

ZORAKİ DOLDURDUĞUNUZ MEYDANLARDAN SİZE HAYIR GELMEZ

CHP’li Akkuş İlgezdi Bakanlığın görevini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bakanlık çalışanların asli görevi açılışlara zorunlu olarak katılmak değil, çevreyi korumak, zehirli atıkların derelerimize salınmasını, sahillerimizin talan edilmesini engellemek, güvenli konutlar, yaşanabilir şehirler, meydanlar planlamak, iklim çalışmaları yapmak ve kamu yararını savunmaktır. AKP iktidarı yaptığı açılışlara, düzenlediği kongrelere gelmeyen partililerinin yerini, devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir. Biz de memurlarımız da her AKP etkinliğinde yaşanan bu mecburi katılım hikayelerinden bıktık. Devlet memurluğu böyle bir şey değildir. Hiçbir memur, işiyle tehdit edilerek AKP’nin siyasi etkinliğine katılıma zorlanamaz. İşimden olurum korkusuyla gelen insanların doldurduğu meydanlardan size hayır gelmez. Bu gerçeği dahi göremeyenler nasıl devlet yönetecek? Oldu olacak, 657 Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapın, miting meydanı doldurmak, memurun asli görevlerindedir diye madde ekleyin.”

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi de verdi. Akkuş İlgezdi önergesinde, şu sorularına yanıt aradı.

  1. Kamu görevlilerinin açılış etkinliğine katılması yönünde baskı yapılmasına yönelik emri kim vermiştir?
  2. Verilen bu emir hangi kamu faydası görülerek hangi gerekçelerle verilmiştir?
  3. İdarecilerin kısa mesajda belirttiği üzere açılış töreni için Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler kaldırılacak ve otellerde konaklamalar yapılacaktır. Bu maliyet hangi kurum veya kuruluş tarafından karşılanacaktır?
  4. Ulaşım ve konaklama için hangi firmalar ile nasıl anlaşılmıştır?
  5. Bu emir Bakan Kurum’un bilgisi dâhilinde mi verilmiştir?
  6. Pazartesi günü idari izinli sayılacağı ifade edilen personel hangi kanun ve yönetmeliğe göre izinli sayılacaktır?
  7. Bu şartlarda ilgili birimlerde pazartesi günü kamu hizmeti nasıl verilecektir?
Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.