Gamze Akkuş İlgezdi: “Siz Sigara Zammı ile Melgulsünüz, Gençlerimiz Umurunuzda Değil!”

Gamze Akkuş İlgezdi: “Siz Sigara Zammı ile Melgulsünüz, Gençlerimiz Umurunuzda Değil!”

DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ’NÜ SİGARA TEŞVİKİ İLE GÖLGELEDİLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Dünya Tütünsüz Günü’nü elektronik sigara ve mentollü sigara teşvikleriyle gölgelediklerini söyledi. Dünya Tütünsüz Günü’nde TBMM’ye 2 soru önergesi veren Akkuş İlgezdi, “Elektronik sigaranın denetimsizliğinden ve yasaklanan aromalı sigaraların içindeki mentol kapsüllerinin ayrıca satılmasından anlaşılıyor ki Ticaret Bakanı da Tarım ve Orman Bakanı da sigaraya teşvikin bir numaralı destekçisidir. Apaçık ortadadır ki gençlerimiz umurunuzda bile değil. Siz ayda 2-3 kez tütün ürünlerine yaptığınız zamlardan gelecek hasılatla meşgulsünüz!” dedi.

AKKUŞ İLGEZDİ’DEN 2 SORU ÖNERGESİ BİRDEN

CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi’nin cevaplaması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iki soru önergesi verdi. Dünya Tütünsüz Günü’nü sigara teşvikleriyle gölgelediklerine değinen CHP’li Akkuş İlgezdi, bakanlara; mentolsüz sigaraların hala satışta olmasını, elektronik sigaralara ulaşımın kolaylığını ve denetimsizliğini sordu. Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

SİGARAYI AYRI MENTOLÜ AYRI SATIYORLAR

“Türkiye’de mentollü ve aroma içeren sigaraların satışı 2020’de yasaklandı. Sigaraların içindeki aroma ve mentol veren kırılabilir kapsüllerin üretim patenti tütün endüstrisine ait. Aroma vericiler çocuk ve gençleri sigara bağımlılığına itiyor. Mentollü sigaralar yasaklanmasına rağmen, sigaraların filtrelerine yerleştirilen mentol kapsülleri ayrı şekilde satılıyor, tüketiciler piyasadan ve internet üzerinden bu mentol toplarına kolayca ulaşabiliyor ve mentol toplarını kendileri sigaralarına yerleştiriyor. Peki, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi’ye soruyorum. Bu mentollü sigaraların yasaklanmasının ne anlamı var?”

ELEKTRONİK SİGARA SATIŞI DENETLENMİYOR

“Bugüne kadar ülkemizde hiçbir elektronik sigaraya ruhsat verildi. Elektronik sigara ithalatı yasak olmakla birlikte, yurtdışı girişleri için Ticaret Bakanlığı yetkilendirildi. Tütün Kontrolü Sözleşmesi 5.3 maddesi gereği Halk sağlığı, tütün endüstrisinin her türlü müdahalesine karşı korunmalı. İnsan sağlığı, ihracatın arttırılması gibi nedenlerle tehlikeye atılamaz. Ancak tüm bunlara rağmen piyasada ve internette elektronik sigaralar serbestçe satılıyor. Elektronik sigaralara bu denli kolay ulaşılması ve denetlenmemesi, iktidarın her konuda olduğu gibi gençleri sigaradan uzak tutma konusunda da samimiyetsiz olduğunu kanıtlıyor.”

GENÇLERİMİZ, UMURLARINDA BİLE DEĞİL

“Biz şimdi neye inanalım? Yasaklı tütün ürünlerine ulaşımın kolaylığı ve denetimsizliği gün gibi ortadayken, mentollü sigarayı yasaklayıp mentolünü ayrı satıp hatta yanında da mentol yerleştirme aparatı, çakmak gibi promosyon hediyeler veriliyorken, yurtdışından ülkeye rahatça elektronik sigara sokulabiliyorken biz iktidarın gençleri koruma politikalarına nasıl inanalım? Tütün ürünlerine zam yaparak gençlerimizi tütün ve mamullerinden koruyamazsınız. Sizin derdiniz sağlık değil; daha çok vergi, niyetiniz belli! Niyetiniz kötü!”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.