Hançerli: Başka Bir Yerel Yönetim Mümkün

Hançerli: Başka Bir Yerel Yönetim Mümkün

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Edremit Kitap Fuarı'nın son gününde düzenlenen 'Başka Bir Yerel Yönetim Mümkün Mü?' başlıklı panele konuşmacı olarak katıldı.

Turan Hançerli, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile birlikte Karadenizli vatandaşlar tarafından Kaz Dağları'nda düzenlenen yayla festivaline katıldı. Festivalin ardından Hançerli, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ile birlikte bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Edremit Kitap Fuarı’nda ‘Başka Bir Yerel Yönetim Mümkün Mü?’ konulu panele katıldı.

“Yerel yönetimler kaynak sıkıntısı çekiyor”

Paneldeki konuşmasına “Başka bir yere yönetim mümkün” diyerek başlayan Hançerli, yerel yönetimlerin halka en çok hizmeti vermelerine rağmen kaynak sorunu yaşadığına dikkat çekerek, “Türkiye’deki Gayrısafi Milli Hasıla’nın yüzde 82’sini merkezi hükümet kullanıyor. Yerel yönetimler olarak belediyelerinse, büyükehir, ilçe, belde, bir bütün olarak belediyelerin kullandığı kaynak ise yüzde 18. Sadece yüzde 18. Dolayısıyla kaynak kullanımı konusunda yerel yönetimlerin elinin dar olduğunu, çok büyük kaynaklar kullanmadığımızı tüm halkın bilmesi gerekir. Yani merkezi hükümetin kaynağının 5’te 1’ine yakın bir kaynağı kullanıyoruz. Ama buna rağmen vatandaşlara en çok hizmeti nerden alıyorsunuz diye sorulduğunda, bir sorununuz olduğunda kime gidiyorsunuz, derdiniz olduğunda kime gidiyorsunuz, diye sorduğunuzda yerel yönetimlerden, belediyelerden bahsediyorlar. Yani belediyeler 5’te 1 oranında kaynak kullanırken halkın sorunlarını çözmek konusunda bu oranın tersine döndüğünü söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Harcadığımız her kuruşun hesabını halka vereceğiz”

Gerek merkezi yönetimde, gerek yerel yönetimlerde israfın büyük bir sorun olduğunu belirten Hançerli, “Bizim ilkelerimiz arasında en önemlilerden birisi kaynakların şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde kullanılmasıdır. Biz harcadığımız her kuruşun hesabını halka vereceğiz. Bu yeni bir anlayış değil mi? Yine harcama yaparken ihtiyacı olmayanlara, zenginlere hizmeti değil yoksul olanlara, darda olanlara, dezavantajlı gruplara hizmeti birinci hizmet olarak sayacağız. Yani zengin olanlara değil de yoksul olanlara, ihtiyacı olanlara hizmeti öncelik saymak yeni bir anlayış değil mi? Biz böyle bir anlayışla belediyecilik yapacağız ve yapıyoruz. Yeni belediyecilik anlayışı böyle bir belediyecilik anlayışı. Yani karanlıkta değil aydınlıkta gün ışığında kararlar alacağız. Aldığımız kararlar halk tarafından da ilgililer tarafından da bilinecek. Onların gözü önünde onların bilgisi dahilinde kararlar alacağız. Bunları yaptığımızda zaten başka bir belediyecilik başka bir yönetimin temel taşları döşenmiş olacak” dedi.

“Çocukların mutluluğu her şeyin önünde”

Yerel seçimlerden bu yana geçen 4 aylık sürede gereksiz giderleri ortadan kaldırıp zorunlu harcamalara öncelik veren politikalar izlediklerini, ülkenin geleceği olarak gördüğü çocuklara öncelik tanıdıklarını ifade eden Başkan Hançerli, “Seçimden önce söz vermiştik, ‘önceliğimiz evimizde nasılsa, evde nasıl bir öncelik sıralaması yapıyorsak belediye yönetiminde de aynısını yapacağız’ demiştik. Evimizde çocuklarımız herşeyen önde, değil mi? Onların mutluluğu, onların huzuru, geleceği her şeyin önünde. Biz de öyle yaptık. Hayatında suyla buluşmamış, yüzememiş, havuza, denize gidememiş çocuklarımızı havuzla buluşturduk. Çocuklarımızın kitapla buluşması için 30 bin kitabı Avcılarlı çocuklara ulaştırdık” dedi.

Avcılarlılar’a ücretsiz dijital kütüphane müjdesi

Avcılarlılar’a bir de müjde veren Hançerli, tüm vatandaşların ücretsiz bir şekilde ulaşabileceği dijital kütüphane açılacağını söyledi. Hançerli, “Kitaba, okumaya, eğitime çok önem veriyoruz ve okullar açılırken tüm Avcılarlılar dijital kütüphaneyle buluşacak, bunu hazırlıyoruz. Tüm vatandaşlar ücretsiz bir şekilde kitap okuma şansına kavuşacak. Konuşmama başlarken merkezi yönetimin çok güçlü bir bütçe kullandığından bahsetmiştim. Buna rağmen okulların boyasının milli eğitim tarafından yapılmadığına herkes şahit değil mi? Edremit’te de böyle Bursa’da da böyle Avcılar’da da böyle. Milli eğitimin sorumlu olduğu okulların tamir, bakım ve boyasını biz yapıyoruz. Asli görev ve sorumluluğumuz değil ama çocuklarımızın temiz olmayan okullarda, boyasız okullarda okumasına bir yerel yönetici olarak vicdanımız el vermiyor ve dolayısıyla yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Gençlere iş buluyoruz”

Ülkenin en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu vurgulayan Turan Hançerli, “İstihdam yaratmak, ülke ekonomisini güçlendirmek, yeni yatırımlar yapmak merkezi yönetimin temel olarak görevleri. Ama Sayın Ekrem İmamoğlu’yla bizim de komşumuz olan Küçükçekmece’de Küçükçekmece, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Bakırköy belediyeleriyle birlikte bir istihdam bürosu açtık ve gençlerimize istihdam yaratmak için, onların iş sahibi olması için el ele verdik var gücümüzle çalışıyoruz. İş bulmaya çalışıyoruz. İşte biz halkçı belediyeciliği ve sosyal demokrat belediyeciliği bu temeller üzerinden tarif ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Doğanın bizim korumamıza ihtiyacı yok”

Son günlerde Kaz Dağları’nda yapılan altın madeni ve İzmir’de binlerce hektarlık alana yayılan orman yangınlarına da değinen Hançerli, “Doğayı koruyalım falan diyoruz ya doğru bir laf değil bence. Doğanın bizim korumamıza ihtiyacı yok doğaya biz zarar veriyoruz. İşte Kaz Dağları. Kaz Dağları’nın bizim korumamıza o anlamda ihtiyacı yok. Gitmesek, o altını aramasak, oraları kazmasak, ağaçları kesmesek koruma lafı olmayacak. Yine ormanlar içindeki, çevredeki kirlilikten bahsediyoruz. Biz kirlettik. Temizlemek zorundayız. Son günlerde iki önemli sorunun ortasındayız değil mi, Kaz Dağları’ndaki altın madeni ve İzmir yangını. Ve hatta buraya yakın bir yerde de bir yangın oldu. Ağaçlarımızı, yeşil örtüyü kaybettik. Orman kendi kendine yanmadı, bizim hatalarımız, insanların yanlışları nedeniyle yangın çıktı ve yine insanların hataları ve yanlışları nedeniyle kolay, hızlı bir şekilde söndürülemedi. Yani doğaya çok borçluyuz” dedi.

Hançerli, “Biz belediyecilik anlayışımızla hep insanları konuştuk ya, sadece insanları değil bir bütün olarak ekolojiyi, bir bütün olarak çevreyi ve doğayı koruyan dost bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz. Tüm canlılarla bir ekosistemi bütün olarak koruma ve zarar vermeme yükümlülüğünün bilincinde bir belediyecilik anlayışıyla hizmet vereceğiz. Bu hizmeti de burnumuz büyümeden, halktan uzaklaşmadan, sizin içinizden biri olduğumuzu bilerek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.