HASAN SALTIK HAYATINI KAYBETTİ

HASAN SALTIK HAYATINI KAYBETTİ

Ünlü müzik yapımcısı, Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık (57), geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Ünlü müzik yapımcısı, Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık (57), geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Bodrum'da ailesiyle tatil yaptığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Hasan Saltuk'un ölüm haberini müzisyen Ferhat Tunç, sosyal medya hesabından duyurdu. Tunç, "Kalan Müzik'in sahibi ve hemşerimiz Hasan Saltık’ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Tüm Saltık Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Devri daim olsun" dedi.

Saltuk'un ölüm haberi üzerine çok sayıda sanatçı, sosyal medya üzerinden üzüntülerini paylaştı. Sanatçı Tolga Sağ da "Eksildik yine. Çok ağır oldu bu. Devrin daim olsun" paylaşımında bulundu.

Besteci, keman sanatçısı Mazlum Çimen de Twitter hesabından "Off be Hasan... Hasan Saltuk... Kalan Saltuk" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Cenazesinin yarın İstanbul'a getirileceği belirtilen Hasan Saltuk, 1964'te Tunceli Hozat'ta doğdu. Saltık, amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik'i kurdu. Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri "Kalan Müzik" etiketi altında yayınladı. Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak'tan, Münir Nurettin Selçuk'a, Hacı Taşan’dan, Hisarlı Ahmet'e, Hafız Yaşar'dan Muharrem Ertaş'a; Neşet Ertaş'tan Neyzen Tevfik'e, Malatyalı Fahri'den Âşık Veysel'e uzanan geniş bir arşiv malzemesini yayımladı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.