HAŞERESİZ VE SİVRİSİNEKSİZ BİR YAZ İÇİN İLAÇLAMA EKİBİ SAHADA

HAŞERESİZ VE SİVRİSİNEKSİZ BİR YAZ İÇİN İLAÇLAMA EKİBİ SAHADA

17 Haziran 2022

Küçükçekmece Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla rahat ve huzurlu bir yaz mevsimi için kent genelinde karasinek, sivrisinek, larva ve haşerelere karşı ilaçlama çalışmalarını hızlandırdı. Ekipler tarafından tespit edilen yerler başta olmak üzere vatandaşlardan gelen talepler değerlendirilerek, ilçedeki 21 mahallede kaynak kurutma ve ilaçlama çalışması yapılıyor.

Doğal hayat ve biyolojik dengeye uyumlu Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar ile yapılan kaynak kurutma çalışması, hava sıcaklığının artmasıyla ilçe genelinde yoğunlaştırıldı. Veteriner İşleri Müdürlüğü İlaçlama ve Dezenfeksiyon ekipleri, tüm mahallelerde çalışmalarını sürdürüyor. Sularda yetişen sivrisinekler henüz larva halindeyken ilaçlanarak, sivrisineklere ve karasineklere karşı önlem alınıyor.

Veteriner Hekim Çiğdem Eral: Sonuç almak için birlikte mücadele edelim

Halk sağlığı açısından çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden Küçükçekmece Belediyesi Veteriner Hekimi Çiğdem Eral, bu mücadelede Küçükçekmecelilerin de dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu söyleyerek, “İlaçlama çalışmalarını vatandaşlarımızdan gelen talepleri göz önünde bulundurarak yapmaya özen gösteriyoruz. Larva ile mücadelemiz yaz sonuna kadar devam edecek. Bu aşamada Küçükçekmecelilerden de bir ricamız var. Su birikintisinde ve saksı altında birkaç gün içerisinde milyonlarca larvanın oluştuğunu görüyoruz, zamanında müdahale edilmezse çok hızlı bir şekilde larvalar sineklere dönüşüyor. Bu anlamda balkonda ağzı açık bırakılan su bidonları, su dolu kovalar sivrisineklerin üreme alanıdır. Kullanmadığınız kaplarda su bırakmayınız. Yine rastgele uygun olmayan yerlere bırakılan çöpler karasinek oluşturuyor. Çöplerimizi ağzı kapalı bir şekilde belirtilen zamanlarda çöp konteynerlerine bırakalım. Birlikte mücadele edersek, çok daha hızlı sonuç alacağımıza inanıyorum. Hassasiyet ve duyarlılık gösteren tüm Küçükçekmecelilere teşekkür ederim” diye konuştu.

İlaçlama çalışmaları titizlikle planlanarak, yapılıyor

Küçükçekmece’de özellikle  park ve bahçe alanlarına, foseptiklere, inşaat alanları ve bodrum katlarına, kuyu ve su depolarına, gübreliklere, havuz ve çeşmelere, mazgal ve rögarlara, kanallara, sazlıklara ve benzeri noktalara sivrisinek ve karasinek üreme odakları başta olmak üzere larva noktalarına aylar önce başlatılan kaynak kurutma çalışması titizlikle gerçekleştiriyor ve ihtiyaç duyulan yerlerde ilaçlama çalışması belli periyotlarla tekrarlanıyor.

ucfilvgfzgr73q5mnybsjx9d.jpg

5d9yg3mlbxqgp7wltpmsfqzc.jpg

lgfj9oIyqrh8bveqywmp3ncs.jpg

ufs0gacihsx7xdf5n1pob2lb.jpg

cabgq9pruyujoehs4bi0w2qk.jpg

dfpwonmopbvaz0texve4slkq.jpg

chv8sfyzfyItrkqzmah2wjno.jpg

gbx8cuaibntcdjhuIstqwm67.jpg

y58rdcfupjga0s9sv3tobkof.jpg

zbbq6jkmxsejtuto1onfwkcg.jpg

dv6s8gheezmza0t7vcbltfmy.jpg

nbpkj4l0vj5cxdhsgaka6dyh.jpg

qv03pqb9Icczk4ehlnrfxzey.jpg

5c2jq9gafw6fwzn1qujmn7ku.jpg

5x1kvwuieohjyplm867ct04k.jpg

Immawqg0hceyfskcr5p6d7np.jpg

d8ldrbpzmlwxg7xjIcyzupct.jpg

cstnx6jwaroegd2r4omzzl8j.jpg

pmqngxfuhzrwutvdal5vgc30.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.