HATAY ANAVATANA KATILIŞININ 83. YILINI KUTLUYOR (ATATÜRK GÜNÜ BİRLİK DEĞİL EBEDİ ÖNDERİMİZ)

HATAY ANAVATANA KATILIŞININ 83. YILINI KUTLUYOR (ATATÜRK GÜNÜ BİRLİK DEĞİL EBEDİ ÖNDERİMİZ)

23 Temmuz 1939’da Hatay’ın ana vatana katılışının kutlandığı 83. yıl dönümü festivali 21 Temmuz’da başladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 38.si düzenlenen festival, sünnet şöleni, 83 metrelik dünyanın en uzun künefe ikramı ve birçok şehrin katıldığı halk oyunları gösterisi ile keyif dolu anlara sahne oldu.

EXPO’21 Hatay Antakya alanında gerçekleşen organizasyonlara HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, milletvekilleri, il protokolü ve binlerce Hataylı katıldı.

Dün geç saatlere kadar süren şenlikte sünnet şöleni ve künefe ikramı sonrasında geceye yaklaşık 2 saat süren Halk Oyunları Gruplarının gösterisi damga vurdu. 23 Temmuz Festivaline özel olarak Hatay’a gelen halk oyunları ekipleri arasında Ankara, Adana, Mersin ve Muğla Büyükşehirleri ile KKTC-Girne Belediyesi grupları yer aldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi de gösteriye davul zurna eşliğinde katıldı.

LÜTFÜ SAVAŞ: BUGÜN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜDÜR

Halk oyunları grupları gösterisinin ardından bir konuşma yapan Lütfü Savaş, festivale destek veren tüm belediye başkanlarına teşekkür etti. Savaş, Hatay’ın kurtuluşunda emeği geçen başta dönemin Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere tüm şehit ve gazileri rahmetle andı.

Savaş, ‘Bugün kurtuluş günümüz ama aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ve birçok yeniliğe imza atan ve bütün bunları yaparken aklının bir köşesinde Hatay olan, Hatay’ın anavatanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle buluşmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günüdür’ dedi.

SAVAŞ: ATATÜRK GÜNÜBİRLİK DEĞİL, EBEDİ BAŞKOMUTANIMIZDIR

Atatürk’ün Hatay’ın bağımsızlığı için kararlılığını her zaman ortaya koyduğunu vurgulayan Savaş, ‘O olmasaydı, O hasta yatağından kalkıp Adana’ya kadar gelmeseydi Hatay’ın kendi namusu olduğunu ve şahsi meselesi olduğunu söylemeseydi, her türlü zekâsı, azmi ve cesaretiyle Hatay’ın anavatana katılışına katkı sağlamasaydı belki de ne kurtuluş günü ne de anavatanla buluşma günümüz olmayacaktı. Atatürk ulu önderimizdir, başkomutanımızdır ama günü birlik değil ebedi başkomutanımızdır. Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Atatürk Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başkomutanı olmaya devam edecektir’ diye konuştu.

SAVAŞ: İKİ ŞEYİ KUTLUYORUZ BİR KURTULUŞU BİR KAVUŞMAYI

Kardeş illerden gelen halk oyunları ekiplerine ve belediye başkanlarına teşekkür eden Savaş, ‘Bugün burada bizim düğünümüz var. İki şeyi kutluyoruz bir kurtuluşu bir kavuşmayı. Bizimle kardeşlik bağı kuran, dostluk eli uzatan tüm belediye başkanlarımıza, canı gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının ardından, eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ve geceye katılanlar ile birlikte sahnede halaylar çekti.

gwcnxbetvnkwbpqt0dr9uohg.jpg

4fq9v7dw0gxxdIcl2snbc5p8.jpg

q2en08mf1jilt9t67vhxfbnz.jpg

g9rmjmoh1o0zrt5yvcqgzyxc.jpg

ckbl1xgz0wjqi6p3nt4oarc9.jpg

wt6p8resuwqsdqhvlrn1ykek.jpg

zt0qmwlylxgsifgnj3hpqc4b.jpg

1wcohxl9kreb2y6waI4yfvqk.jpg

jlrnscdqjpogvpgy1kt89s3v.jpg

Ibod74zw6r8g1dcs2ajnt3sr.jpg

etzbnko7mdyebcuao6s1lxdy.jpg

caz6z5r41fqphnfmIl8dkq7x.jpg

9nvam0w5uowqgdbisc2kpslt.jpg

0ooj4lv1rngr7jqpda5kpdzk.jpg

nff8elqwkcbtpk7otmddhbv5.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.