HATAY’DAN BAŞLAYAN TRANSANATOLİA 16 İL SINIRINDAN GEÇİLEREK SONUÇLANACAK

HATAY’DAN BAŞLAYAN TRANSANATOLİA 16 İL SINIRINDAN GEÇİLEREK SONUÇLANACAK

Dünyanın en büyük ve en zorlu rally raid yarışlarından biri olan TransAnatolia, 20 Ağustos tarihinde EXPO Antakya alanında başladı.

 

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA destekleriyle düzenlenen TransAnatolia’nın seramonik stratı HBB Başkanı Lütfü Savaş, TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar ve TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen tarafından verildi.

 

TransAnatolia’ya Motosiklet, Quad, SSV, Otomobil ve Kamyon kategorilerinde 56 rally, 28 raid olmak üzere toplam 84 yarış aracı ve 115 yarışçı katılıyor.

Hatay’dan başlayan yarış, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Mersin, Karaman, Aksaray, Konya ve Ankara illerinden geçilerek 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek.

İlk olarak Hatay, Osmaniye özel etaplarında 227 km, toplamda ise 371 km yol yapan yarışçılar, günü Karatepe Aslantaş Milli Parkında günü tamamladı.

22 Ağustos Pazartesi günü yarışın 3.ayağı koşulacak.  3 etaptan oluşan yarışta, Aslantepe mevkiinden start alacak sporcular; Feke, Bakırdağ ve Melikgazi etaplarında, 317 km’si özel etap olmak üzere 440 km yol kat edecek.

TransAnatolia’da bu yıl ayrıca, ilk kez TransAnatolia’ya katılan motosikletçiler arasında günün en iyi derecesini yapan yarışcıya Castrol Power1 en iyi Rookie’si özel ödülü de verilecek.

SAVAŞ: ORGANİZASYONA HATAY TOPRAKLARINDA EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ

Hatay EXPO alanından verilen start öncesi konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “TransAnatolia Rally Raid yarışı bu sene ilklerin, enlerin ve tarihte dünyanın en büyük ikinci şehri olan Hatay’ımızda başladı. İlk tarımın yapıldığı, ilk buğdayın ehlileştirildiği, ilk zeytinin sofra ile buluştuğu tarihin kültürün ve medeniyetin fışkırdığı bir şehir burası. 12.si düzenlenen Uluslararası böyle bir organizasyona böyle özel bir yerde bereketli Hatay topraklarında ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Sporcularımıza şimdiden kazasız belasız bir yarış olmasını diliyorum” dedi.

 

 

 

BÜYÜKPINAR: TARİHİN TOZLU SAYFALARINDA GEÇMİŞE YOLCULUK YAPACAĞIZ

TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar,“TransAnatolia Rally Raid organizasyonu ile 12. yılımızda yerli yabancı katılımcılarımızla hazırladığımız muhteşem rotada unutulmaz bir deneyim sunmak için toplandık. 84 araç ile macera dolu bir yolculuğa çıktık ve tarihin tozlu sayfalarında, geçmişe yolculuk yapacağız.” dedi.

16 İLİN SINIRLARINDAN GEÇİLECEK

TransAnatolia Sportif Direktörü Orhan Çelen de, “Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA’ya teşekkürlerimizi iletirken, tüm sponsorlarımıza da desteklerinden dolayı minnettarız. 16 il sınırından geçilecek yarış rotasında yarışmacıları bu yıl oldukça zorlu zirveler bekliyor. İnsanlık tarihinin eşsiz eserlerini ve Anadolu’nun bilinmeyen güzelliklerini hep birlikte görecek ve macera dolu günler yaşayacağız. Yarışımız 27 Ağustos’ta Eskişehir’de sona erecek. Tüm yarışçılarımıza başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

TransAnatolia’da bu yıl daha önce çok kez Dakar Rally’sinde başarılara imza atmış ve TransAnatolia’ya ikinci kez katılan Yamaha takımından fransız Xavier De Soultrait KTM 690R motosikletiyle katılıyor. SSV1 kategorisinde ise İtalyan yarışçılar Federico Butto ve Martino Albertini de yer alacak. Bu yıl kamyon kategorisinde TransAnatolia’ya altıncı kez katılan İtalyan Marino Mutti ve Andrea Mazzoleni ikilisi de Mercedes Unimog’ları ile yarışa renk katacak. Yarışın yol notları rally raid yol notları denince akla gelen ilk isim Jordi Arcarons tarafından hazırlandı.

udj1fgnrthuf7dqpj6izIzym.jpg

yvxIadefe7x6zf9tilhordpa.jpg

bhzkb6vnqtgopa40pucIjqyf.jpg

2rdz0pfoh3sImzlkquv4xhq8.jpg

ezg9w1lqitbsouusppm5nj0r.jpg

u7sjhhmca4Irpctavgxzsre9.jpg

uzqxxssyvldi4wb9plvdhkme.jpg

ffayvhi4ebqypspcl9x3klgu.jpg

lcfr9tyIgyzwpnmnq5qse3vo.jpg

ts07hgzevvb5ycfnqbpgpmcw.jpg

xsnxnuI4ip3mzkga6jkhyeql.jpg

dvmoazt3x4k8ygp0xrjlu9td.jpg

shkv0mytyw5v78df6mckodue.jpg

pobj6zwrxjnrh0gdsuivkgId.jpg

vaauf8hjymeeszx6ho1tvpmt.jpg

udp0yn8sbzhbdx79zvtjcsqa.jpg

k7wczh5vqxcqdeox6rj3a9fn.jpg

xvk63omadtau2cbsrkcogtqg.jpg

zoeagmfbr8rxcnwhiczxndlw.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.