HAYALİ GERÇEK OLDU

HAYALİ GERÇEK OLDU

Zeytinburnu'nda başlatılan “Engelsiz Bir Gülümsemeyle Hayata Devam Et” projesiyle 10 yaşındaki zihinsel engelli Meryem sağlıklı dişlere kavuştu.

Ağzındaki çok sayıda çürük diş nedeniyle yemek yemekte zorluk çeken ve sürekli ağrılarla mücadele etmek zorunda kalan 10 yaşındaki zihinsel engelli minik Meryem’in imdadına Zeytinburnu'nda başlatılan “Engelsiz Bir Gülümsemeyle Hayata Devam Et” projesi yetişti. Proje sayesinde çürük dişlerinden kurtulan küçük kız, sağlıklı dişlere kavuştu.

Zeytinburnu Belediyesi ve Biruni Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilen “Engelsiz Bir Gülümsemeyle Hayata Devam Et” projesi, ağız ve diş sağlığı problemleri bulunan engelli çocukların imdadına yetişiyor. Bu yıl hayata geçirilen projeyle engelli olan ve diş problemleri yaşayan ilçedeki çocuklar tespit edilerek, ücretsiz bir şekilde tedavi ediliyor. Dişlerinde çok sayıda çürük olduğu fark edilen, zeka geriliği (Mental retardasyon) tanılı 10 yaşındaki Meryem Kaya da o çocuklardan biriydi. Meryem’in durumunu fark eden yetkililer, küçük kızın çürük dişlerinden kaynaklanan problemlerin kalp ve böbrek gibi organlarına zarar vermesinin önüne geçmek için hemen harekete geçti ve Meryem’in tedavisine başladı.

“Engelsiz bir gülümsemeyle hayata devam et”

Batman’dan İstanbul’a göç eden ve maddi durum yetersizliği sebebiyle kızlarının tedavisini gerçekleştiremeyen 4 çocuklu Kaya ailesini evinden alan Zeytinburnu Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, minik kızı önce Zeytinburnu Belediyesi AKDEM bünyesinde faaliyet gösteren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne götürerek muayene ettirdi. Ardından minik Meryem, annesiyle birlikte Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü. Hastanede son muayeneleri yapılan minik Meryem’e uzman doktorlar eşliğinde anestezi yapılarak diş tedavisi gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 saat süren ameliyatta zihinsel engelli küçük kızın çürüyen dişleri çekilirken bir yandan da kanal ve dolgu işlemleri yapıldı. Hastane koridorunda Meryem’in ameliyattan çıkmasını heyecanla bekleyen anne Behiye Kaya, kızının rahat bir şekilde yemek yiyemediğini ve konuşurken sıkıntı yaşadığını belirtti. Ameliyat sonrası sevinç gözyaşlarını tutamayan anne Kaya, kızının sağlıklı dişlere kavuşmasından dolayı yaşadığı mutluluğu ona sarılarak giderdi.

“Dişlerinden dolayı yemek yiyemiyordu”

Kızının engelli olduğunu ve diş problemlerinin başka hastalıklara yol açmasından korktuğunu bu yüzden tedavinin kendisi için çok önemli olduğunu ifade eden anne Behiye Kaya, “Kızım adına çok mutluyum. Dişlerinden dolayı yemek yiyemiyordu ve sürekli ağrı çekiyordu. Hem maddi durumumuz hem de kızımın özel durumu tedavi sürecini zorlaştırıyordu. Sağ olsun Meryem’in AKDEM’deki hocası onun sınıfta çektiği ağrıları görünce beni aradı ve “Engelsiz Bir Gülümsemeyle Hayata Devam Et” projesinden bahsedip beni yetkililere yönlendirdi. Biz de kızımla birlikte gelip başvurduk. Hemen yardımcı olup ameliyatı üstlendiler.” ifadelerini kullandı.

“Onlar özel çocuklar ve özel bir yaklaşımı gerektiriyor”

Engelli çocukların diş sağlığına kavuşması için projenin oldukça faydalı olduğunu ifade eden Zeytinburnu Belediyesi Aile, Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM) Genel Koordinatörü Bihter Erdendoğdu, “Hedefimiz ilçedeki engelli çocuklara ulaşarak diş tedavilerini sağlamak. Meryem de AKDEM Engelliler Koordinasyon Birimi’mizde grup eğitimi alan bir öğrencimiz. Zeka geriliği (Mental retardasyon) tanısıyla burada takip ediliyor ve haftanın iki günü AKDEM’e gelip 3 saat ders görüyor. Eğitimler esnasında hocası diş problemi olduğunu fark ederek AKDEM Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne yönlendiriyor. Buradaki diş hekimlerimiz Meryem’i ön taramadan geçirdikten sonra durumunun acil olduğunu tespit edip hemen tedavisine başladılar. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ndeki tedavinin ardından Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde anestezi yapılarak bir ameliyat gerçekleştirildi. Özellikle engellilere yönelik ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin kısıtlı olması nedeniyle bunun çok önemli bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Engelli çocuklara diş tedavisi yapan hekimlerin mutlaka bu alanda bir eğitim almış olması gerekiyor. Çünkü onlar özel çocuklar ve haliyle özel bir yaklaşımı gerektiriyor. Dolayısıyla burada bu hizmetin sağlanıyor olması çocuklar için çok büyük bir avantaj.” diye konuştu.

“Henüz 10 yaşında ama çekim gerektiren çok çürükleri var”

Biruni Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan ve Meryem'in diş ameliyatını gerçekleştiren Dr. Doğa Şimşek ise, “Meryem’in süt dişlerinde çok fazla tekrarlayan apseler, şişkinlikler ve enfeksiyonlar var. Henüz 10 yaşında ama kalıcı dişlerinde bile çekim gerektiren çürükler var. Öncelikle periyodik aralıklarla onları tedavi edeceğiz. Oradaki enfeksiyon odağını alıp, kurtarılması mümkün olmayan dişleri çekeceğiz. Daha sonra Meryem tekrar bizi ziyaret edecek ve tedavisine devam edilecek. Kalan tedavisi de tamamlandığında inci gibi dişlere ve güzel bir gülüşü sahip olacak.” şeklinde konuştu.

“Engelsiz Bir Gülümsemeyle Hayata Devam Et” projesiyle engelli çocukların dişlerinden kaynaklanan problemlerin kalp ve böbrek gibi organlarına zarar vermemesi, aynı zamanda sağlıklı dişlere ve güzel bir gülüşe kavuşmaları amaçlanıyor.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.