İBB TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ AÇIYOR

İBB TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ AÇIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte teknoloji atılımı yapacak bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Teknoloji Atölyeleri açıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte teknoloji atılımı yapacak bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Teknoloji Atölyeleri açıyor. Teknoloji Atölyeleri’nin öğrencileri sınavla belirlenecek. İlk ve orta öğretim öğrencilerinin başvurabildiği sınav, 12 Eylül’de yapılacak.

İBB'den yapılan açıklamaya göre; bilim ve teknolojide dışa bağımlığın azaltılmasına, beyin göçünün durdurulmasına, teknolojiyi üreten ve geliştiren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak için Teknoloji Atölyeleri hayata geçiriliyor. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde kurulan atölyelerde, İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlere teknoloji üretiminin temelini oluşturacak eğitimler verilecek. Atölyeler, bu alandaki yeteneklerin keşfedilerek ortaya çıkarılmasını, çocukların ve gençlerin teknoloji üretimi konusunda teşvik edilmesini sağlayacak.

Eğitimler, İBB ile Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle yapılacak. Dersler, Bakırköy, Beyoğlu, Esenyurt, Fatih, Ümraniye ve Tuzla’da açılacak Teknoloji Atölyeleri’nde verilecek.

EĞİTİM İÇERİKLERİ BOGAZİÇİ AKADEMİSYENLERİNCE HAZIRLANACAK

İBB'nin açıklamasına göre; Teknoloji Atölyeleri Projesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin başvurusuna açık olacak. Atölyelerde çalışmalar, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından planlanan içerikler, müfredat ve etkinlikler kapsamında yürütülecek. Atölye dönemi boyunca öğrenciler programlama ve kodlama, mobil uygulama geliştirme, grafik tasarım, yapay zekâ, robotik uygulamaları, proje geliştirme, bilgisayarsız bilgisayar bilimi, bilgisayar oyunu tasarımı ve geliştirme, grafik tasarım ve üretim başlıklarında eğitimler alacak.

SINAV 12 EYLÜL’DE

İBB Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak ve buradaki eğitimlere dahil olmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı sınavın ardından belirlenecek. Sınavlarda öğrencilerin teorik bilgileri; analitik düşünme, problem çözme ve mantık yürütme becerileri değerlendirilecek. Atölyelerin ilk sınavı 12 Eylül’de yapılacak.

Sınava başvurular, İBB'nin internet adresi üzerinden online olarak başladı. Sınava dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci sınıf öğrencileri ile dokuzuncu ve onuncu sınıf öğrencilerinin başvuruları kabul ediliyor. Başvurusu onaylanan öğrencilere sınav yeri ve saati SMS olarak bildirilecek. İlk sınavda başarılı olan öğrenciler, daha sonra ikinci bir sınava daha girecek. Atölye çalışmalarına katılmaya hak kazanan öğrenciler ise oluşturulan eğitim takvimi ve seviyelerine göre gruplar halinde 8 aylık bir çalışma programına dâhil olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.