İGDAŞ’TAN HAYAT KURTARACAK SİSTEM

İGDAŞ’TAN HAYAT KURTARACAK SİSTEM

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “İGDAŞ'ın deprem anında bir yangın çıkmasını önlemek için İstanbul'da 7-8 saniyede bütün vanaları kapatacak bir sistem kurdu” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da enerji sektöründe ısınma amaçlı kullanılan doğalgazın insanların hayat konforunu yükselten bir unsun olmasına rağmen deprem gibi doğal afetlerde çıkabilecek yangınlarda ciddi zararlara yol açabileceğini belirterek, “Bir afet olması durumunda insan yaşamına ciddi zararlara yol açabilecek doğalgaz kaynaklı yangınların önlenmesi hususunda İGDAŞ üzerine düşeni yapıyor. İGDAŞ'ın deprem anında bir yangın çıkmasını önlemek için İstanbul'da 7-8 saniyede bütün vanaları kapatacak bir sistem kurdu” dedi.

Doğalgaz denilince ilk akla gelen kuruluşun İGDAŞ’ olduğunu ve bu kurumun ülkenin geleceği,vizyonu ve ufku sayesinde önemli bir görev üstlendiğini ifade eden Başkan Mevlüt Uysal, enerji sektöründe doğalgazın bir ısınma enerjisi olmasının ötesinde insan hayatında konforu yükselten bir unsur olduğunu söyledi.

Türkiye'nin doğalgazın geçişi noktasında da Asya ile Avrupa arasıda bir köprü haline geldiğini hatırlatan Uysal, bu tarz kongrelerde uzmanların doğalgazın geleceği, ülkemizin bu konudaki rolünü, doğalgaz yatırımlarının çeşitlendirilmesini konuşup çözüm üretmeye çalıştıklarını hatırlattı.

Uysal, “Doğalgaz ekipmanlarının yüzde 95'nin yerli olması sevindirici. Bunun ötesinde ARGE adına da yapılması gereken birçok şey olduğunu düşünüyorum. Yeni dönemde kullanılacak ekipmanların da Türkiye’den yerli olarak çıkması önemli. Bu manada da İGDAŞ’a önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Gerçi İstanbul’un sorunlarının çözümü noktasında İGDAŞ üzerine düşeni yapıyor” şeklinde konuştu.Türkiye'nin her tarafına doğalgazın götürülmesi anlamında çok ciddi çalışmaların yapıldığını hatta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın doğalgazsız köy kalınmaması için çabalarını yoğunlaştırdığını aktaran Uysal, “Şu anda Türkiye'de kullanılan gazın yüzde 12'sini İGDAŞ sağlıyor. Öncesinde daha yüksekti. Belki gelecekte bu oran daha da düşecektir. Fakat İGDAŞ doğalgaz konusunda Türkiye'de her zaman ilkleri gerçekleştiren bir kuruluş olmaya devam edecek. Özgür ağırlığı artarak devam edecek. Bunun devam ettirilmesi Türkiye’miz adına bir kazanımdır” ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 2 gün sürecek kongre çerçevesinde, doğalgaz sektörünün sorunları ve çözüm yolları tartışılıyor. Doğalgazın geleceğinin konuşulacağı organizasyona dünya doğalgaz sektörünün en büyük firmaları katılıyor. Sektördeki son gelişmeler masaya yatırıldığı INGAS 2017'ye Ürdün, Suudi Arabistan, Umman, İran, Irak, Rusya, Çin, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Nijerya, İngiltere, ABD, Almanya, İtalya ve Hindistan'ın aralarında bulunduğu 20 farklı ülkeden temsilciler ve firmalar katılıyor.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.