İMAMOĞLU: CUMHURİYET KUŞAKLARINA SÖZÜMÜZ VAR, BAŞARACAĞIZ

İMAMOĞLU: CUMHURİYET KUŞAKLARINA SÖZÜMÜZ VAR, BAŞARACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü, “Zafer Yürüyüşü"nün başladığı Gülhane Parkı’nda kutladı.İ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü, “Zafer Yürüyüşü"nün başladığı Gülhane Parkı’nda kutladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, “Başaracağız, çünkü; bu ülkenin bağımsızlığı, bu şehrin kurtuluşu için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan kahramanlarımıza sözümüz var. Başaracağız, çünkü; fikri hür, vicdanı hür Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var. Başaracağız, çünkü; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sözümüz var" dedi.

İBB, 6 Ekim İstanbul’un kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü bir dizi etkinlikle kutladı. Toplu taşımanın tüm gün ücretsiz olduğu kentte, şehir hatları vapurları ile deniz taksiler, şovlarıyla İstanbul Boğazı’nda görsel şölen yaşattı. İstanbul’daki kutlama etkinliklerinin merkezi ise 4 yıl 10 ay 23 gün süren düşman işgalinden Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusu tarafından kurtuluşun, 6 Ekim 1923’te “Zafer Yürüyüşü"yle taçlandırıldığı Gülhane Parkı oldu. Gün boyunca çeşitli etkinliklere sahne olan Gülhane Parkı’nın akşam saatlerindeki konuğu şair, yazar, tiyatro oyuncusu Sunay Akın oldu. Sunay Akın, işgal yıllarını ve işgale karşı direnenleri anlattı.

Törene eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da etkinlikte şunları söyledi:

“İSTANBUL, İŞGAL EDİLMİŞ, AMA ASLA ESİR EDİLEMEMİŞ BİR ŞEHİRDİR: Bugün 98’inci kurtuluş yıl dönümünü sevinç ve gururla kutladığımız, göz bebeğimiz İstanbul, işgal edilmiş, ama asla esir edilememiş bir şehirdir.

İSTANBUL'U İŞGAL EDENLER TÜRK BAYRAĞINI SELAMLAYARAK AYRILDILAR:İstanbul’u işgal edenler, bu şehirden Türk bayrağını selamlayarak ayrıldılar. Savaşı kaybettikleri için değil, asla kazanamayacakları bir savaşa girdiklerini anladıkları için çekip gittiler. Çünkü bu millet, o bayrağın altında tek yürek olmuştu ve son derece gür bir sesle aynışeyi söylüyordu: ‘Ya istiklal ya ölüm.’ İstanbul’un kurtuluşunu, Anadolu’nun o eşsiz mücadelesi sağladı. Anadolu ihtilalini başlatan, o mücadeleyi ateşleyen ise İstanbul’du.

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ BİR ÇİFT MAVİ GÖZLE, İSTANBUL’DAN YOLA ÇIKTI: Özgürlük ve bağımsızlık ateşi, 16 Mayıs 1919 günü, Bandırma gemisiyle ve bir çift mavi gözle, İstanbul’dan yola çıktı. 1453’te fethedilmesiyle birlikte dünya tarihinde yeni bir çağ açan İstanbul, 1923’te işgalden kurtuluşuyla da yepyeni bir çağa öncülük etti. Bu yeni çağ, mazlum milletlerin emperyalist boyunduruktan kurtulup bağımsızlıklarına kavuştuklarıçağdır. Bu yeni çağ, Anadolu ihtilalini başlatanların ilham verdiği bir çağdır. Saltanattan Cumhuriyet'e, kul olmaktan vatandaş olmaya geçilen çağdır. Cumhuriyet de İstanbul’un kurtuluşundan 3 hafta sonra ilan edildi. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, birlik ve bütünlüğümüzün temellerini güçlendirip; özgürlük, adalet ve demokrasi yolunda daha büyük, daha ileri adımlar atmanın gayreti içindeyiz. Kurucu ilke ve değerlerimize sahip çıkarak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan, yeni amaç ve hedeflerle yolumuza devam edeceğiz. Ve elbette dün olduğu gibi, yarın da yine başaracağız.

SÖZÜMÜZ VAR, BAŞARACAĞIZ: Başaracağız, çünkü; bu ülkenin bağımsızlığı, bu şehrin kurtuluşu için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan kahramanlarımıza sözümüz var. Başaracağız, çünkü; fikri hür, vicdanı hür Cumhuriyet kuşaklarına sözümüz var. Başaracağız, çünkü; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sözümüz var: Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacağız ve çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefimizden asla vaz geçmeyeceğiz. Söz veriyoruz. Kurtuluşun kutlu olsun; sonsuza dek özgür ve mutlu ol İstanbul. Çağdaş uygarlıklar seviyesinin üstüne çıkma hedefimizde asla vazgeçmeyeceğiz. Hep birlikte söz veriyoruz. Umudumuz hep yüksek olsun. Bu milletin özgüveni buna yeter. Bu milletin çocuklarının, gençlerinin o ışıl ışıl gözleri, bu söylediğimiz sözleri yerine getirmeye yeter. Bu duygularla güzel İstanbul, kurtuluşun kutlu olsun. Sonsuza dek özgür, mutlu, adil, yeşil ve bütün yeteneğine güvenen insanlarıyla mutlu ol İstanbul.”

Gülhane Parkı’ndaki anma, Ceylan Ertem konseriyle devam etti. Vatandaşlar, yağan yoğun yağmur altında Ertem’in şarkı ve türkülerine eşlik etti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.