İMAMOĞLU’NDAN VATANDAŞLARA ‘FETİH’ ÇAĞRISI: MALTEPE’DE BULUŞALIM

İMAMOĞLU’NDAN VATANDAŞLARA ‘FETİH’ ÇAĞRISI: MALTEPE’DE BULUŞALIM

İstanbul Valiliği, “İstanbul'un Fethi'nin 569. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde anma töreni düzenledi. Törene; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı. Yerlikaya, Yeni ve İmamoğlu, anma öncesinde, cenazesi Fatih Camii bahçesinde getirilen merhum Ayten Marangoz isimli vatandaşın acılı ailesine taziyelerini iletti. Öğle namazının birlikte kılan üçlü, birlikte Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesine geçti. Türbedeki anma töreninde, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

“ECDADIMIZIN ÇOK ÖZEL BİR TARİHİDİR 1453”

İmamoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 569’ncu yıldönümüyle ilgili duygularını, türbenin bulunduğu bahçede dile getirdi. “Ecdadımızın çok özel bir tarihidir 1453” diyen İmamoğlu, “İstanbul'un topraklarımız olmasıyla beraber, bir çağın kapanması ve bir çağın açılması süreci başlamıştır. Fethin komutanı Fatih Sultan Mehmet, aynı zamanda çağına göre çok ileri düzeyde bir fikre sahip, yeteneklere sahip liderdir. Çok dil bilen, dünyayı tanıyan, toplumunu, milletini geliştirmeyi hedef koyan ve gerçekten de Osmanlı tarihinin, tarihimizin en önemli birkaç yüzyılının temellerini atan bir süreci bizlere yaşatmıştır. Ruhu şad olsun. Fatih Sultan Mehmet Han, hepimizin gurur duyduğu, çok özel liderlerimizden, çok özel komutanlardan birisidir” ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİ GÖREV BİZE DÜŞÜYOR”

“İstanbul'a sahip çıkmak, İstanbul'u bir emanet, bir miras gibi görmek hepimizin sorumluluğu” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu manada hareket etmek ve hizmetlerimizi yerine getirmek önemli. İstanbul tarihinin elbette talihsiz dönemi 1918 itibariyle bu toprakların işgale uğramasıdır. 5 yıl işgal kuvvetleri tarafından komuta edilmesidir. Bu tarihi anmadan fethi anmak, eksik kalır. Verilen İstiklal Savaşı'yla, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 5 yıllık esaretten bu toprakları kurtararak, tekrar bizim topraklarımız olmasını sağlaması da kıymetlidir. Başta Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarının da ruhu şad olsun. Şimdi bize görev düşüyor. 21. yüzyıla bu şehri hazırlamak… Nasıl hazırlamak? Akılla, bilimle, dünyaya örnek şehircilik modelleriyle, iyi eğitim görmüş insanlarıyla, fakirlikle, yoksullukla konuşulan değil, toplumun en iyi yaşam koşullarını yaşadığı bir kent olmasını sağlamak. Geçmişine sahip çıkmak, ama geleceğine de umutla bakılabilmesini kendi ülkesine ve hatta bütün bu coğrafyaya en iyi şekilde sunabilen bir şehir olmak. Bu noktada, eski tarifle şehriemin, bugünün tarifiyle şehrin Belediye Başkanı olarak, 16 milyon vatandaşımızla bu sorumluluğu yerine getirerek, Fatih Sultan Mehmet'e yakışan evlatları, torunları olmak isteriz. Bu vesileyle fethin yıldönümü kutlu olsun.”

“18.30’DAN İTİBAREN MALTEPE’DE OLACAĞIM”

Fethin, bağımsız toprakların özgür milleti olarak kutlamaya devam edilmesini dileyen İmamoğlu, “Bugün etkinliklerimiz Maltepe Meydanı'nda devam ediyor olacak. Hem fethi anlatacağız hem fethi anlatan gösterilerimiz olacak hem de buluşmayı daha etkin hale getirecek güzel etkinliklerimizle beraber akşam Maltepe Orhangazi Miting Alanı’na bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Saat 18.30’dan itibaren ben de orada olacağım” dedi.

Foto Linki: https://box.ibb.gov.tr/index.php/s/Cd6kV0Nc0bjd86x

Video Linki: https://we.tl/t-mVr47GYfYd

cjf7g6av4ovsnpz9byz03egu.jpg

gzd8xls4f7sagI1o5kf9q2m3.jpg

9dbkIl7xlvgwuhfvbpckyzwi.jpg

1xukl84chophgrbsnicgkram.jpg

xt8dk74cym1zk09wiroclpxb.jpg

h3oydgyz2v1nhcltrs7eu9qm.jpg

7ewp4rsi6ey8lrzakxtv3mug.jpg

w40vlsrosqktkzx5cnrlj7py.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.