İMAMOĞLU'NA  655 MİLYON EURO BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

İMAMOĞLU'NA 655 MİLYON EURO BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 3 proje için toplam 655 milyon Euro dış borç sağlamak için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oy birliği ile yetki verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 3 proje için toplam 655 milyon Euro dış borç sağlamak için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oy birliği ile yetki verdi.

İBB Meclisi'nin eylül ayı oturumlarının son birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde, Belediye Meclisi 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'nın 3 metro inşaatı için sunduğu dış borçlanma teklifleri gündeme geldi.

İlk olarak Ümraniye-Ataşehir- Göztepe Metrosu inşaatı için 225 milyon Euro ve sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi için Meclis’ten onay istendi.

İkinci olarak, bugüne kadar Eurobond tahvil ihracı ile 220 milyon Euro finansman sağlanan Mahmutbey-Bahçeşehir Metro projesi için 305 milyon Euro artı KDV ve sigorta primi tutarında daha dış borçlanma yapılması için yetki istendi.

Son borçlanma ise Çekmeköy-Sancektepe-Sultanbeyli metro projesi için istendi. Bu proje için borçlanma yetkisi istenen tutar ise 125 milyon Euro artı KDV ve sigorta primi oldu.

TEKLİFLER ŞARTLI OLARAK UYGUN BULUNDU

AKP'nin çoğunlukta olduğu komisyonlarda, 3 teklif de şartlı olarak uygun bulundu. Komisyon raporlarında İBB'nin cari borç tutarının 41 milyar 731 milyon 860 bin TL olduğu, faiz dahil borç limitinin de 32 milyar 354 milyon 281 bin TL olarak hesaplandığı kaydedildi.

41 milyarlık cari borç tutarının, 32 milyarlık borç limitini aşması nedeniyle borçlanma yapabilmesinin yasal düzenlemelere göre çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası AŞ aracılığı ile mümkün olduğu belirtildi.

İBB Başkanı'na yetki verilmesi 3 dosyada da uygun bulundu. 3 karar da İBB Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.