İMAMOĞLU’NDAN “NEREDE O ATLAR” SORUSUNA YANIT

İMAMOĞLU’NDAN “NEREDE O ATLAR” SORUSUNA YANIT

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sahiplendirildikten sonra kayıp olduğu ifade edilen atlarla ilgili konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sahiplendirildikten sonra kayıp olduğu ifade edilen atlarla ilgili konuştu. Adalar’daki bin 179 atı satın aldıklarını ve bunlardan 860 atı sahiplendirdiklerini belirten İmamoğlu, "Beraberce yaptık. Kurumların başvurularını aldık. Bize başvuran belediyelere, kurum ve kuruluşlara, STK'lara sahiplendirdik. Tarım Bakanlığı ile iş birliği yaptık. Çip takıldı. Tarım Bakanlığı taktı. Nakliyesini biz üstlendik. Çip, Tarım Bakanlığı tarafından takip ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanı soruyor; ‘Nerede o atlar?’ Tarım Bakanı; çıkıp açıklama yapsana. Her anına şahitler. Kayıp atlar varsa, bulacak Tarım Bakanlığı” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV'de katıldığı“ Çalar Saat” programında gazeteci İsmail Küçükkaya’nın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na yöneltilen sorulardan biri de İBB’nin Hatay'ın Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği 99 atın kaybolması oldu. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da "Nerede atlar?" sorusunu yönelterek dahil olduğu kayıp atlar meselesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“TANE TANE ANLATMAK İSTİYORUM”

"Tane tane anlatmak istiyorum. Fayton meselesine çözüm bulduk. Adalar'da, 25 yıldır görev yapan insanların ilgilenmediği alanda, 6 ayda sorunu çözdük. Tek başımıza mıçözdük? Hayır. Başta Valilik, Tarım Bakanlığı da içinde. Yetkilerin büyük bölümü onlarda. 2019'da araştırma komisyonu kuruldu. Resmi 945 at var. Kayıt dışı da 750 at var. Bakanlığın elindeki veriler var. Toplamda bin 695 atın varlığından bahsediliyor. Göreve geldiğimizden sonra, atlarla ilgili büyük kampanya başlatılmış, ruam hastalığı başlangıcı konuşulmuştu, ‘At ölüyor’ diye. Acı görüntülerle karşı karşıya kalmıştık. Valilikle beraber devreye girdik. 16 Ocak 2020’de, Meclis kararıyla, tanesine 4 bin lira ödeyerek, bin 179 atı satın aldık.

“FAYTON MAFYASI DENİYORDA, SENEDE BİRKAÇ İNSAN ÖLDÜRÜLÜYORDU"

Hatırlayın; fayton mafyası deniliyordu. Senede birkaç insan öldürülüyordu. Adli vakalar yaşanıyordu. Bütün mali yükü üstlenerek, 150 milyon lira bütçe ayırdık. Faytonlara 300 bin lira verdik. Süreci insani bir şekilde yönettik. Devreye girdiğimizde alınan at sayısı bin 179. Daha önce at sayısı bin 695'ti. Fark 516. Ne oldu 516 ata? Yok oluşunun vebali bizde mi? Canın yok edildiği dönemde, hiçbir ses edildiğini duyduk mu?  860 atı sahiplendirdik. Beraberce yaptık. Kurumların başvurularını aldık. Bize başvuran belediyelere, kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına sahiplendirdik. Tarım Bakanlığı ile iş birliği yaptık. Çip takıldı. Tarım Bakanlığı taktı. Nakliyesini biz üstlendik. Çip, Tarım Bakanlığı tarafından takip ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanı soruyor; ‘Nerede o atlar?’ Tarım Bakanı; çıkıp açıklama yapsana. Her anına şahitler. Kayıp atlar varsa, bulacak Tarım Bakanlığı. Dörtyol'da bu işçıktı. Çipliydi. Takip edecek olan, o ilin Tarım Müdürlüğü.

“SİZİN ÇÖZEMEDİĞİNİZ SORUNU ÇÖZDÜK”

25 yıl yönettiniz. Sizin çözemediğiniz sorunu çözdük. Atlar bakımsızlıktan ölüyordu. Yılda 400 at. Şimdi böyle. Çok net. ‘Elleri arkada’ yürüdü diye soruşturma açacağınıza, bunla ilgili soruşturma açsanıza. ‘Hepsini rapora dökün’ diye talimat verdim. Soruşturma başlattım. Madem bu kadar merak ediyorsunuz, çıkın soru sorun. Yılda 400 at ölüyordu. Teslim aldıktan sonra atlar öldü. Yalan bir haber değil. 25 yılın faturası.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.