IŞIK'TAN BÜYÜK BAŞARI

IŞIK'TAN BÜYÜK BAŞARI

İBB'nin desteklediği masa tenisçi Işık Can, 28. sırada başladığı Zadar Open turnuvasını 55 ELO kazancıyla on birinci sırada ve 2400 altı kategoride ikinci tamamladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Hırvatistan'da düzenlenen Zadar Open Satranç Turnuvası'na katılan Işık Can dünyaca ünlü ve kendisinden yaşça büyük ustaları geride bıraktı.

Büyük ustaları tek tek yendi

28. sırada başladığı Zadar Open turnuvasını 55 ELO kazancıyla on birinci sırada ve 2400 altı kategoride ikinci olarak tamamladı. Turnuvanın başında kendisinden çok büyük ve puan olarak yüksek oyuncuları yenmesi hem turnuvada hem de satranç camiasında dikkat çekti.  Turnuvanın bir numaralı oyuncusu  Hırvat Grand Master yani büyük usta Ante Birkiç’i ilk turda, turnuvanın ve Belçika'nın üç numaralı oyuncusu  GM Vadim Malakhatko'yu ikinci turda yendi. Can, daha sonra üçüncü turda Macar, altıncı turda Hırvat ve dokuzuncu turda Çek uluslararası ustalara karşı çıktığı müsabakaları da kazandı.

Avrupa'da 1'nci dünyada 2'nci

Işık can turnuvada çıktığı dokuz maçta 5.5 puan ve 2565 performans puanı elde ederek uluslararası usta olma yolunda ilk normunu kazanmış oldu. FM Işık Can bu turnuvadan elde ettiği puanlarla (55 Elo kazancı) Türkiye’de 16 yaş altında  ilk sırada, Avrupa’da 12 yaş altında ilk sırada ve Dünya’da da 3. sırada yer almış oldu.


Işık CAN 2013 dünya yaş gruplarında elde ettiği başarıdan  dolayı CM ( Canditate Master) unvanı aldı, 2017 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nün desteği ile katıldığı Silverlake turnuvasında 2300 ELO barajını aşarak FM(FIDE master)  unvanına en erken ulaşan Türk sporcu oldu.  2005 yılı İstanbul doğumlu olan Işık Can, satranca ilkokul birinci sınıfta başladı. Katıldığı ilk turnuvada derece alarak satranca başlayan Işık Can aynı zamanda profesyonel milli takım alt yapı sporcusu. Şu anda satranç eğitimine devam eden ve Türkiye Satranç Federasyonu milli takım alt yapı kamplarında eğitimini sürdüren Işık Can yedinci sınıf öğrencisi.

Uluslararası Başarılar

Avrupa Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası'nda farklı yıllarda 7 yaş üçüncüsü ve 9 yaş şampiyonu, 2016 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 11 yaş şampiyonu

2012 Romanya Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 7 yaş şampiyonu, 2013 Yunanistan Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 8 yaş şampiyonu, 2013 BAE Al Ain Dünya Yaş grupları Satranç Şampiyonası 8 yaş ikincisi, 2014 Brezilya Dünya Okullar Bireysel Satranç Şampiyonası 9 yaş ikincisi

Ulusal Başarılar

İstanbul 8,9,10,11 yaş şampiyonlukları. 2012 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 7 yaş ikincisi; 8,9,10,11 yaş şampiyonu.


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.