İSTANBUL VALİLİĞİ, ADLİ SÜRECİN BAŞLATILDIĞINI AÇIKLADI

İSTANBUL VALİLİĞİ, ADLİ SÜRECİN BAŞLATILDIĞINI AÇIKLADI

İstanbul Beşiktaş'ta restorasyon çalışması sırasında çöken bina ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Valiliği bir açıklama yaptı.

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan bir binanın restorasyon çalışması sırasında çökmesi, bir kişinin hayatını kaybetmesi, bir kişinin ile yaralanması ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Arama kurtarma çalışmaları sonlandırılarak, yoldaki enkaz kaldırılmış, inşaat alanında gerekli koruma tedbirleri de alınmaktadır" açıklamasını yaptı. İstanbul Valiliği'nin açıklamasında ise "Olayla ilgili adli süreç başlatılmıştır" denildi. 

Beşiktaş Kuruçeşme Mahallesi Arnavutköy Caddesi üzerinde bulunan ve tadilat yapıldığı sırada duvarın çökmesi sonucu omuzundan hafif yaralanan Dursun Bayar ayakta tedavi edilirken, göçük altında kalan ve arama kurtarma çalışmaları sonucu 1.5 saat sonra kurtarılan 22 yaşındaki mimarlık stajyeri Attilla Aydın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

“ADLİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR”

İstanbul Valiliği, olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:  

"12.08.2023 tarihinde Beşiktaş ilçesi Kuruçeşme Mahallesi’nde meydana gelen duvar çökmesi olayında 2 kişi yaralanmış olup, Dursun Bayar (24) hayati tehlikesi olmayacak şekilde hastaneye kaldırılmıştır. Şahsın tedavisi devam etmektedir. Olayda göçük altında kalan ve göçük altından ağır yaralı olarak çıkarılan Atilla Aydın ise hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili adli süreç başlatılmıştır.

“İNŞAAT ALANINDA GEREKLİ KORUMA TEDBİRLERİ DE ALINMAKTADIR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yazılı açıklaması ise şöyle: 

"Beşiktaş İlçesi, Kuruçeşme Mahallesi, 1238 Ada,10 Parselde bulunan depreme dayanıksız olduğu tespit edilen eski eser yapının, İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 23/8/2022 Tarih ve 7420 sayılı kararı ile restorasyon ve güçlendirme projesi onaylanmış olup, bu proje doğrultusunda ilgililerinin talebi, 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu ve ilgili mevzuat doğrultusunda Boğaziçi İmar Müdürlüğümüzce 28/12/2022 Tarih ve 75 sayılı restorasyon ve güçlendirme ruhsatı tanzim edilmiştir.

Ruhsat ve eki projesi doğrultusunda yasal inşai faaliyetin devam ettiği bahse konu yerde, bugün gerçekleşen kazadan dolayı inşai faaliyet tutanak altına alınarak durdurulmuş olup, belediyemiz itfaiye ve sağlık ekipleri ve Afad tarafından gerekli müdahaleler yapılarak enkaz altında kalan 2 çalışan yaralı çıkarılmış ve hastaneye intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmaları sonlandırılarak, yoldaki enkaz kaldırılmış, inşaat alanında gerekli koruma tedbirleri de alınmaktadır."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.