İstanbul'da bağımlılıkla mücadelede önemli adım

İstanbul'da bağımlılıkla mücadelede önemli adım

Madde kullanımı bozukluğu olan çocuk ve ergenleri tedavi etmek amacıyla Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) hizmete alındı.

Açılış törenine, İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, İl Sağlık Müdürlüğü 2. Bölge Kamu Hastaneleri Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil ile diğer ilgililer katıldı. 

Hastanenin çalışmalarına ilişkin ilgililerden bilgi alan Memişoğlu, daha sonra ÇEMATEM binasını gezdi. 

- "Amacımız çocuk yaştaki kişilerin bağımlılıkla tanışmasını engellemek"

İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, açılışın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, esas amacın, çocuk yaştaki kişilerin bağımlılıkla tanışmasının engellenmesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ancak birey bağımlılıkla tanıştıktan sonra da bu çocukları kurtarmak bizim görevimiz. Gerçekten çok ihtiyaç olan çocuk ve ergen bağımlılık merkeziyle tedavi tamamen tamamlanmış olacak. Esas fonksiyon, tedaviyle beraber bu çocukların bir daha bağımlılıkla muhatap olmamalarını sağlamak. O da bizim genel anlamda toplumun ve diğer yöneticilerin görevi. Bağımlılığı, ülkenin genç nesline bir saldırı olarak görüyorum. Bunu da hep beraber püskürteceğiz diye düşünüyorum. Çocuk yaşta bağımlılıkla tanışmış çocuklarımızın tedavisinin en önemli unsurlarından birinin açılışını yapıyoruz."

Kadıköy Kaymakamı Özarslan da bağımlılıkla mücadele kapsamında sahada arzın tamamen yok edilmesi ve talebi durdurmak için çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini aktararak, "Şu bahçe duvarlarının dışında, hükümetimizin iradesi, toplumumuzun desteğiyle gelen büyük bir güçle emek sarf ediyoruz. İnşallah bu merkezimize ihtiyaç duyan insanlarımızın sayısı az olur. Ancak buraya gelenlerin de bambaşka bir ruh haliyle buradan tedavi olarak ayrılmalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

- Merkez bilimsel ve kapsayıcı tedavi hizmeti sunacak

İstanbul'un Anadolu yakasındaki ilk ve yataklı tek ÇEMATEM servisi olan merkez, bağımlılıkla mücadelede önemli bir misyonu da üstlenecek.

Merkezde, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları öğretim üyesi, uzman hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve deneyimli hemşirelerden oluşan ekip, bilimsel ve kapsayıcı tedavi hizmeti sunacak.

ÇEMATEM'de 12 hasta yatarak takip edilebilirken, 2 hasta da yakın bakım odasında izlenebilecek. Hastalar, serviste geçirdikleri dönemde hem madde bağımlılığından arınacak hem de ek ruhsal bozukluklar açısından değerlendirilebilecek.

Ayrıca hastalara, aile sorunları, mesleki eğitim zorlukları ve sosyal beceriler açısından da düzenli grup ve bireysel terapiler verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.