İSTANBUL’U KOŞTULAR

İSTANBUL’U KOŞTULAR

İBB'nin katkılarıyla düzenlenen 'İstanbul 5 Days Uluslararası Oryantiring Yarışları' sona erdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen İstanbul 5 Days Uluslararası Oryantiring Yarışları sona erdi. Beş gün süren organizasyonun sonunda dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

İngilizce adıyla İstanbul 5 Days Yarışlarının 14.’sü, kadın, erkek ve çocukların oluşturduğu 43 farklı kategoride, spora ve sporcuya önem veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Fatih, Çekmeköy ve Eyüpsultan Belediyelerinin katkılarıyla İstanbul Orienteering Spor Kulübü (İOG) tarafından düzenlendi.

4 kıta, 15 ülkeden, 500 sporcu İstanbul’da zorlu ve keyifli yarışlarda mücadele etti. Belgrad Ormanı, Çekmeköy Reşadiye Ormanı, Burgazada, Kapalıçarşı, İTÜ Kampüsü ve Kemerburgaz Davutpaşa Korusu arazileri yarışmacılara ev sahipliği yaptı. Ülkemizde düzenlenen, uluslararası alanda ve Türkiye’de en iyi tanınan ve en beğenilen oryantiring organizasyonu olan İstanbul 5 Gün Oryantiring Yarışları, beş günde altı ayrı etap halinde koşuldu.  Bu etaplarda sporcu kategorileri dışında oryantiring ile yeni tanışanlar için de açık (open) parkurlar yer aldı.

Yarışmada halen uluslararası birçok yarışmada başarılamayan, hızlı ve tecrübeli bir teknik alt yapı isteyen, canlı sonuç yayınlama ve sonuçlarla birlikte koşulan rotaların harita üzerinde gösterilmesini sağlayan RotaÇiz uygulaması (Route Gadget) bir standart haline geldi.

1 Kasım'da Belgrad Ormanı'nda başlayan organizasyon 5 Kasım'da Kemerburgaz Davutpaşa Korusu'nda düzenlenen kupa ve madalya töreni ile sona erdi. Konsantrasyon kadar hızın da ön planda olduğu yarışların sonunda elit erkeklerde İsveç'ten, kadınlarda ise Rusya'dan katılan sporcular birinci oldu. Aynı kategoride Türkiye erkeklerde üçüncü, kadınlarda ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Dereceye giren sporcuların puan ve sıralamaları ise şöyle gerçekleşti.

Erkekler Elit Kategori

1. Robert Johansson - İsveç - 4938,95 puan

2. Maxim Simakov Rusya - 4602,99 puan

3. Erkan Sezgin - Türkiye - 4513,41 puan

Kadınlar Elit Kategori

1. Anna Liabzina - Rusya - 4657,52 puan

2. Emine Sezgünsay - Türkiye -3987,42 puan

3. Selma Cabri - Türkiye                - 3470,62 puan


Kaynak: istanbulajansi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.