İzmir Büyük Zafer’in 100’üncü yılını kutluyor

İzmir Büyük Zafer’in 100’üncü yılını kutluyor


30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı İzmir’de coşkuyla kutlanıyor. Gün boyu kentte bir dizi etkinliklerle devam edecek kutlamaların ilki Cumhuriyet Meydanı’ndaki resmi törenle başladı. Törende konuşan Başkan Soyer, “Bizden sonraki kuşaklara, kurtuluşun 100’üncü yılında barışla taçlandıracak bir memleket bırakmak istiyoruz” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde başlayan Büyük Taarruz’un başarıya ulaştığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılı İzmir’de coşkuyla kutlanıyor. Kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreniyle başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk töreninin ardından İzmir Valiliği’nde düzenlenen törende, protokol tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama
30 Ağustos kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen resmi geçit töreniyle devam etti. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni ve eşi Asuman Yeni, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, oda, birlik ve sivil toplum kuruluşu başkanları, rektörler ve 7’den 70’e çok sayıda yurttaş katıldı.
Törende protokol, ilk olarak tören birliklerini selamlayıp İzmirlilerin bayramını kutladı. Selamlamanın ardından resmi geçit töreni başladı. Hava Savunma Üsteğmen Yusuf  Eldemir’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından protokol, kara, hava ve deniz birliklerinin geçidini ayakta izledi. Yurttaşlar geçit törenine bayraklarıyla ve marşlarla eşlik etti.

 “100’üncü yılını yaşıyor olmak çok büyük bir gurur”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Büyük Taarruz’un ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılını yaşıyor olmak çok büyük bir gurur. Bunun bize nasip olması dolayısıyla çok mutlu ve gururluyum. Bizden sonraki kuşaklara, kurtuluşun 100’üncü yılında cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracak, barışla taçlandıracak bir memleket bırakmak istiyoruz. O nedenle tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, her birinin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Yarattıkları mucizenin izinde her zaman yürümeye devam edeceğiz” dedi.

“İzmir 100’üncü yıl için yine öncülük üstlenecek”
İzmir'de 30 Ağustos’tan 9 Eylül’e kadar kutlamaların coşkuyla devam edeceğini ifade eden Başkan Tunç Soyer, “İzmirliler iftihar edecekleri ve kendisinden sonrakilere bırakacakları bir kutlama yaşayacaklar. İzmir pek çok konuda her zaman öncü olmuştur. Bu kutlama ile de Anadolu’da 100’üncü yıl için yine öncülük üstlenecektir” diye konuştu.

Öğrenciler Anıtkabir’den gelen bayrağı teslim etti
İzmir Valiliği’nde düzenlenen Tebrikat Töreni’nde, Türk Tarih Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen Zafer Yürüyüşü projesi kapsamında Anıtkabir’de Gençlik Haftası’nda dalgalanan Türk Bayrağı’nı alarak Polatlı, Afyon, Uşak ardından İzmir’e gelen öğrenciler kabul edildi. Öğrenciler, Türk Bayrağını Vali Köşger’e verdi. Ankara Hasan Ali Yücel Sosyal Bilimler Lisesi, Ankara Türk Telekom Anadolu Lisesi, Afyon Lisesi, Şehit Abdulkadir Kılavuz Anadolu Lisesi ile İzmir Atatürk Lisesi’nden 25 öğrenci ile 6 öğretmen, Vali Köşger, Başkan Tunç Soyer ile Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni’ye plaket verdi.

xyrf9aIwjvutxkfgmjiypssu.jpg

7u4czjuh26nvya5gnsce0dwv.jpg

ltsbvage2Ijkhulg8wrupoch.jpg

spqnvfxeujkgdg7z8echIimb.jpg

ocf6i2re7u5zxettd4jgkhvy.jpg

z1Ik7g4oxdhupvyfmm3szxae.jpg

vbyncmr1ljvmInfpyztgk2hq.jpg

r78vlha6fvrcl3p0njyyIn24.jpg

dvehsfwexnIvzqpjgwl2tc9b.jpg

ze30vpqhuch5kj2dwtnlarfr.jpg

fxlsgdw208h3jcqtnzga9ixa.jpg

24nienz8kawtvzf7xflghtgh.jpg

0r8e3ggqhotl26dqxps1at9a.jpg

fzx5m2vIdn0kocjerwhqyr1t.jpg

4oron9m7vvjsxgqkrzu5c8wu.jpg

5j1wznfxquryeebst2itI6k9.jpg

2trkglmwejznaaufxx1qo3l8.jpg

efhf4vrssmzlyucukv1ywgjo.jpg

fx3dav2tm0qlwelsgtnn5u6e.jpg

Iaf612uezw5v3lpj0hltgxoh.jpg

dlaij7gv49xyu6ehxwrwzflp.jpg

azyxsowr2nxldwzfeeis4qjk.jpg

tzcvoebhuxsaulfwd2bxyjom.jpg

ovw38ufc0gpk5bxiaqmy4mde.jpg

0ujcfb6eghwrl1zaf9b3vtjI.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.