Kadıköy’de Atıksız Yaşam Hareketi Büyüyor

Kadıköy’de Atıksız Yaşam Hareketi Büyüyor

Kadıköy Belediyesi, Atıksız Yaşam Hareketi’nin bir parçası olan Atıksız Dükkan’ın ikincisini 29 Haziran Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Belediye atık oluşumunu en aza indirmeyi hedefleyen projesiyle ilçede bu dükkânların sayısını artırmayı hedefliyor.

Kadıköy Belediyesi tarafından çalışmaları yürütülen ve Türkiye'nin ilk ve tek yerel yönetim uygulaması olan Atıksız Yaşam Dükkânı’nın 2’incisi Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın ev sahipliğinde yapılan açılış törenine başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda Kadıköylü katıldı. Açılışa katılan ziyaretçilere geleneksel yöntemlerle kağıt yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

“Kadın kooperatifleriyle işbirliği içerisine giriyoruz”

Açılış programında konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Bu dükkanları açmamızın en temel nedeni çevre kültürünü, bilincini Kadıköy'de oluşturabilmek. Tabi ki bunu yaparken de Anadolu'nun değişik yerlerindeki kooperatiflerle özellikle kadın kooperatifleriyle işbirliği içerisine giriyoruz. Oradan ürünleri getirerek burada Kadıköylülerle buluşturuyoruz. Burada satılan hiçbir ürün atık üretmiyor. Atık üretmediğinden dolayı burası ekonomiye kazandırıyor, çöp üretme noktasında bizim elimizi de kolaylaştırıyor. Bu dükkanlar Kadıköy'ün geleceğine yapılan bir yatırım. Bugün bu dükkanlarımızın ikincisini açıyoruz. Arkadaşlarımız sayılarını arttırmak için çalışıyorlar. Şu an için Suadiye'de bir dükkanın daha oluşturulması aşamasındayız. Bu dükkanlarımız Kadıköy'ün diğer mahallelerinde de açılmaya devam edecek” diye konuştu.

Üretici ve tüketici buluşuyor

İlki Feneryolu Sabit Pazar'ında açılan Atıksız Yaşam Dükkanı, tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü ürünleri öne çıkararak ambalajsız ve ekolojik ürünlere erişim imkanı sunuyor. Aynı zamanda döngüsel ekonomiyi destekleyen Atıksız Yaşam Dükkanları tüketiciyle, üreticiyi de buluşturuyor.

 

2sfmpxphe15arIzw0weotf3z.jpg

mInykbeaqrunadgm8xrqtkpt.jpg

aslh0c5o8wwiycajzex6pbxz.jpg

vfjyd9wlen7btd6on4xzcrk1.jpg

tdla947eqpfb3xuwq6w5rjvm.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.