KADIN SORUNLARININ NEDENİ ERKEKLER

KADIN SORUNLARININ NEDENİ ERKEKLER

Moderatörlüğünü Gazeteci ve TV Programcısı İsmail Küçükkaya’nın yaptığı “Kadın Söyler Hayat Coşar” etkinliğinde konuşan psikiyatri uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil, “Kadın hastalarımın sayısı daha fazla, bunun nedeni ise erkekler. Pratikte sıklıkla kadı

Sarıyer Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği etkinliklerin ilki “Kadın Söyler Hayat Coşar” söyleşisiyle Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı. Moderatörlüğünü Gazeteci ve TV Programcısı İsmail Küçükkaya’nın yaptığı etkinlikte, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil, Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Avşar, Minyatür Sanatçısı Günseli Kato, İş kadını Gamze Cizreli ve Gazeteci Ebru kadın kanserlerinde farkındalık yaratmak adına deneyimlerini paylaştı ve önerilerde bulundu. 

KADINLAR SADECE 8 MART’TA HATIRLANMAMALI

Kadın kanserleri konusuna dikkat çekerek, ihtiyaç sahibi hastaların tedavilerini üstlenmeyi amaçlayan Pembe İzler Derneği ve Acıbadem Maslak Hastanesi ile birlikte gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, kadınların ve kadın haklarının sadece 8 Mart’ta hatırlanmaması gerektiğinin altını çizdi. Kadınlar için kurulan derneklere minnettar olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Yaşamın kadınlar üzerine oluşturulması ve onların problemlere çözüm bulunmasının önemi büyük. Bu sadece 8 Mart’ta değil, yaşam şekli haline gelmelidir. İstanbul gibi yerde bilinçsizlikler yaşanıyorsa diğer bölgelerde neler oluyor siz düşünün. Gelin program sonrasında buraya gelmeye çekinen kadınlara bire bir ulaşalım. Onların problemlerini dinleyelim. Kadına kadın gibi yaklaşalım” dedi. 

ÖNCE ERKEKLER ÖĞRENMELİ

Etkinliğin moderatörlüğünü üstelenen usta gazeteci İsmail Küçükkaya ise programında sık sık pes etmeyen kadınlara yer verdiğini söyledi. Kadın meselelerini daha çok erkeklerin konuşması gerektiğini belirten Küçükkaya, “Bir kadına nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi gerekenler önce erkeklerdir. Ben kendime böyle bir rasyonelleştirme yaptım ve alt yapısını kurdum. Kadın söylerse hayat coşuyor. Dedim ki, Türkiye coşkusunu kaybetmiş. Ülkeye coşkuyu getirmek için kadını konuşturmak lazım. Önce annelerden başladım daha sonra başarılı kadın hikayelerini buldum. Aradığımız şey kadının kendine özgü duruşu, yerelden evrensele taşıması gereken başarısı ve bir model almasıdır.”

DİBE VURUNCA GÜCÜNÜZÜ ANLARSINIZ

İki ayrı bölümde düzenlenen etkinliğin ilk bölümünde iş ve sanat dünyasında başarılı ve güçlü duruşlarıyla rol model olan kadınlar Minyatür Sanatçısı, Ressam Günseli Kato, İş kadını Gamze Cizreli ve Gazeteci Ebru Baki ilham veren öykülerini katılımcılarla paylaştı. “Yaşayacak bir hayatım var” diyen Uluslararası Girişimci, BigChefs’in  Kurucusu Gamze Cizreli,  kendisini dibe vurup çıkan bir kadın olarak tanımladı. İnsanın zor günde içindeki gücü anladığını söyleyen Cizreli, “İnsan dibe vurunca oturuyor ve analiz ediyor. Para biriktirmemişim ama çok insan biriktirmişim. Sektörü biliyordum bir şekilde. Fikrin çok daha önemli olduğu dönemdeyiz. İlk defa kafe mutfağında Anadolu‘nun lezzetlerini öne çıkarttık. 50 şube ile devam ediyoruz” dedi. 

KADINLAR DAHA GÜÇLÜDÜR

“Çok müthiş bir hayat yaşamıyorum ama en azından şu anda kaybolmakta olan gazetecilik mesleğini ayakta tutmaya çalışıyorum” diyen,  CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Ebru Baki, eğitimin kadınlar için öneminden bahsetti. Parametre programında mikrokredi ile başarıya ulaşmış kadınların hikayelerini anlatan Baki şöyle konuştu: “Her şeyin başı eğitim. Kadınların inancını çok önemsiyorum. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum ama kadın bana daha güçlü geliyor. Erkekleri de bir kadın yetiştiriyor. Bir kadın doğuruyor ve hayata hazırlıyor. Çok dibe vurduğum anlar oldu ve kurallarımı kendim koydum.”

Minyatür Sanatçısı, Ressam Günseli Kato ise, “Biz çok güçlü bir kadın imparatorluğunun olduğu toprakta yaşıyoruz. Bu ülkeyi kadınlar kurtaracak” diyerek kadınların cesur olması gerektiğini vurguladı. 

ESTETİK MUTLUYKEN YAPTIRILMALIDIR

“Kadın Söyler Hayat Coşar” etkinliğinin ikinci bölümünde ise alanında uzman hekimler kadın kanserlerine dikkat çekti. “Kendisine yatırım yapan kadın daha güçlü ve daha huzurlu kadın olmak için çaba gösteriyordur” diyen Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Avşar şu şekilde konuştu:  “Ben kadınları ilk gördüğümde estetik operasyonunu kim için yaptırdığını anlıyorum. Bir kadın iki şeyden dolayı estetisyenin kapısını çalar.  Ya çok mutlu olduklarında ya da çok mutsuz olduklarında. En doğru estetikler mutlu olduğunuz zamanlarda yapılan estetiklerdir.”

KADIN SORUNLARININ TEMELİNDE ERKEK VARDIR

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil ise kadınların daha çok psikolojik şiddetle karşı karşıya kaldığını belirtti. Ulubil,  hastalarının daha çok kadın olduğunu ancak onların hastalıklarının nedeninin erkekler olduğunu söyledi. Genelde hastalarının uzun süren birikim sonrasında psikiyatriste gittiğini belirten Prof. Dr. İrem Yaluğ Ulubil, “Pratikte sıklıkla kadınlarla bir arada olsam da sıklıkla erkek problemleri üzerine çalışıyorum” dedi.

EN SIK GÖRÜLEN KANSER: MEME KANSERİ

30 yıldır kadın sağlığı alanında çalışan Prof. Dr. Mete Güngör ise kadın kanserlerinin dünyada en sık görülen kanserler olduğunu söyledi. Kansere neden olan birçok etken olduğunu dile getiren Dr. Güngör, “Biz kadın doğumcular olarak her yaş grubundan kadınla uğraşıyoruz. Belli etik kurallar içinde hastalarla ilişkinizi sürdürmek zorundasınız. O hassas yerde kızım olduğunu hatırlarım. Bir kız çocuğuna sahip olmak hastalarla olan ilişkimde çok önemli bir rol oynuyor. Mutlu ve güçlü olup ayaklarınızın üzerinde durmanız lazım” diye konuştu.

ERKEN TANI ÖNEMLİ 

“Aslında kadın konuşur, bilim coşar” diyen Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, kadınların kendi hastalıklarına sahip çıkarak, tedavi konusunda önemli rol oynadığına dikkat çekti. Dünya da meme kanseri kadar hiçbir kansere sahip çıkılmadığını söyleyen Dr. Demir şu şekilde konuştu: “Hastalığın erken tanınması, araştırmalar yapılması ve toplumun bilinçlenmesi çok önemlidir. Bu da kadının gücüdür.”

KANSERDE ESTETİK ÖNEMLİDİR

Meme kanserlerinde estetiğin önemini anlatan Genel Cerrah Cihan Uras, “Birçok kadın hastamın memesi alınması gerektiğinde mutlaka estetik yönünü empoze etmişimdir. O gün bir kadın olarak göğsünün ne kadar önemli olduğunu hekim olarak sizin anlatmanız gerekir” dedi. Uras, bazı hastalarını meme estetiğine zorla ikna ettiğini ancak daha sonra bu hastalarının kendisine teşekkür için geldiğini söyledi. 

 

Kaynak: Sarıyer Belediyesi
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.