Kâğıthane Meclisi’nde “Muhtar” Polemiği

Kâğıthane belediye Meclisi’nin son gününde “Muhtar” polemiği yaşandı.

Kâğıthane belediye meclis salonunda, Eylül Ayı meclis toplantının son toplantısında Muhtar polemiği yaşandı. CHP Meclis üyesi Bülent Karakaş; muhtarların yanında çalışan personelin maaşlarını gündeme getirdi. Belediye başkanı Fazlı Kılıç’tan sert tepki gördü. Başkan Kılıç, “sanırım arkadaşlar seçimlerin yaklaşmasıyla bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettiler laf olsun muhtarların gönüllerini alalım diye burada konuşuyorsunuz” dedi.

CHP Meclis üyesi Bülent Karakaş yaptığı açıklamada, “Meclisten önce gönderilmiş gündem maillerinde 5.madde’de muhtarlıkların ve yardımcı temizlik elemanlarıyla ilgili bir gündem maddemiz vardı. Pazartesi meclise geldiğimizde bu gündem maddesinin meclis gündeminden çıkarıldığını gördük öncelikle bunun neden çıkarıldığını merak ediyoruz. Muhtarlıklar tüm Türkiye’de çok önemli görevler üstlenmekte devletin en samimi en sıcak iletişim kurduğu kişiler muhtarlar ve muhtarlıklardır. 19 Mahallemizin muhtarlıklarının yanında çalışan görev alan arkadaşlar gerçekten ihtiyaç sahibi arkadaşlardır ve onlara bir şekilde sahip çıkılması gerekiyor. Bizden bir önceki dönem mecliste alınan bir kararla bu arkadaşların maaşları ve sigorta primleri bir şekilde ödeniyordu. Taşeron yasasıyla beraber işten çıkarılan arkadaşların bir türlü işe alınmadığını duyduk. Bu sorunun çözülmesini talep ediyoruz. Bu sorunun çözülmesinde yasal bir sorun varsa CHP grubu adına elimizden gelebilecek bir şey varsa onu da yapmaya hazırız” dedi.

Meclisten önce gönderilmiş gündem maillerinde 5.madde hakkında açıklama yapan Kâğıthane belediye başkanı Fazlı Kılıç, CHP Meclis üyesi Bülent Karakaş’a verdiği cevapta,” Meclis gündemini okuduk ve sizlerle paylaştık ve haftanın son meclis toplantısına (Cuma) geldik. Pazartesi günü gündeme gelen bir konunun meclisin son gününde bu konunun dile getirilmesi gerçekten çok anlamsız. Seçimler yaklaştı biz muhtarların gönüllerini nasıl alırız, muhtarlarla ilgili bir takım bir şeyler ifade edelim düşüncesiyle buraya geldiniz herhalde, seçimlerin yaklaşmasıyla bir şeyler söyleme ihtiyacı hissetmiş olmalısınız” dedi.

Başkan Kılıç, “Değerli arkadaşlar,  Polemik ve seçimle ilgili konulara hiç girmememize gerek yok. Pazartesinin gündemini son gün (Cuma) dile getirmek, CHP grubu meclis üyesi olarak sizler görevinizi yapmadığınızı ifade eder. Herkes görevlerini yerine getirmeli üzerinden bir hafta geçmiş, seçime yönelik bu tür söylemlerin içinde bulunmanın hiç anlamı yoktur. Gerçekten Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak muhtarları, çalışanları düşünüyorsanız önce Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde maaşlarını alamayan işçilerin hakkını savunun, işten atılan işçilerin hakkını savunun. Kendi belediyeniz ’de,  İl binasında aylarca vatandaşlar kendilerini zincire vurdular ve bizden destek istediler. Çalışan emekçilerin hakkını koruyacaksak önce kendi Belediyeleriniz ’de çalışanların haklarını koruyun” dedi.

Biz muhtarları koruyoruz biz onlara saray gibi mahalle konakları yaptık diyerek sözlerini sürdüren Başkan Kılıç, “ Bizim dönemimizde muhtarların maaşları on katı üzerinde arttırıldı muhtarlarımıza hak ettikleri itibarlar verildi. Sayın Cumhurbaşkanımız, muhtarları makamında kabul ediyor ve kendileriyle memleket meselelerini istişare ediyor.  Muhtarlarımızın bilgilerinin görgülerinin artması için onları yurtiçi-yurtdışı ziyaretler tertip ediyor. Muhtarlar gerekli itibarı bizim zamanımızda görüyor. Bizde ilçe belediyesi olarak her zaman çok sevgili muhtarlarımızın yanındayız. Siz gerçekten muhtarlarımızı düşünüyor olsaydınız PKK, muhtarlarımızı şehit ettiği zaman PKK’yı kınardınız ve lanetlerdiniz. PKK’nin siyasi uzantısıyla gözünüzü kırpmadan iş birliği yapıyorsunuz. Önümüzde yerel seçim var üç-beş tane fazla meclis üyesi almak için PKK’nin siyasi uzantısıyla iş birliği yapacaksınız lütfen gerçekçi olalım. Sizin niyetiniz üzüm yemek olsa pazartesi günü bu konuyu işlerdiniz. Laf olsun muhtarların gönüllerini alalım diye burada konuşuyorsunuz” dedi.

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar