Karaağaçlı Romanların ilk hasadı düğün havasında gerçekleşti

Karaağaçlı Romanların ilk hasadı düğün havasında gerçekleşti

Büyükçekmece Karaağaç Köyü’nde Roman vatandaşların sebze ve meyve ürettiği kent bostanındaki ilk hasat, Roman kültürünün güzelliklerinin sergilendiği renkli gösteriler eşliğinde yapıldı.

 

Büyükçekmece Belediyesi’nin bilimsel tarım yöntemleri ile başlattığı kent tarımı uygulaması çerçevesinde hayata soktuğu “Kent Bostanı Projesi kapsamında Roman vatandaşlara tahsis edilen 10 bin metrekarelik tarlada ilk hasat gerçekleştirildi.

 

Önce tapu sorunları çözüldü

 

Yaklaşık 1 asırdır Karaağaç mahallesinde yaşayan Roman vatandaşların önce tapu sorunları çözüldü ardından bölgede ikamet eden 40 ailenin hayatlarını iyileştirmek ve mutfak bütçelerine destek olmak için hayata geçirilen bostanda biber, karpuz, domates, fasulye gibi birçok ürün yetiştiriliyor. Romanlar bu ürünleri hem tüketiyor hem de satıp para kazanıyor.

Büyükçekmece Belediyesi’nin tahsis ettiği arazide 1 yıl önce iyi tarım uygulamaları prensipleriyle fide, sulama, gübre ve danışmanlık hizmeti verilen Karaağaç Kent Bostanı’nda 40 ailenin yazlık ve kışlık sebze, meyve ihtiyacı karşılanıyor.  Düğün havasında geçen Karaağaç Kent Bostanı’nın açılışı ve hasat töreninde Romanlar oynayarak doyasıya eğlendi. Renkli görüntülerin olduğu tören öncesinde Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Başkan Akgün ve Büyükçekmece Belediye Meclis Üyeleri Kerem Ereke, Fatih Çınar ve Nevzat Sezen’de tarafından toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimine katılan Roman kadınlara sertifikaları verildi.  

“10 bin metrekarelik alan Romanlara tahsis edildi” 

 

Açılıştan sonra bostanı gezerek ailelerle birlikte hasat yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Birkaç yıl önce kent bostanı projemizi başlattık. Burada yaşayan Roman vatandaşlarımızın tapu sorunu vardı. 90 yıl süren tapu sorununu çözdük. 40 aileye tapularını dağıttık. Roman ailelerin hayatını iyileştirmeye çalışıyoruz. O nedenle mutfaklarını rahatlatmak için proje üretiyoruz. Belediyeye ait 10 bin metrekarelik arsayı onlara bahçe olarak tahsis ettik. Burada ürettikleri kabak, patlıcan, biber, domates, kavun ve karpuzla önce kendilerine bakıyorlar. Artanları da bizim tahsis etmiş olduğumuz satış yerlerinde yoldan geçen arabalara satıyorlar. Böylelikle roman kadınları sosyal hayatin içine katıyoruz. Evlerin geçimine katkı sağlıyoruz. Ayrıca rehabilite oluyorlar. Bostandan 40 aile yararlanıyor. Sayı fazla olsaydı onlara da verirdik. Çünkü proje dar gelirli vatandaşlarımızın mutfak masrafını azaltmak için geliştirildi. Büyükçekmece’de kişi başına düşen yeşil alan 124 metrekare bu nedenle parklar büyük. Mahallelerde parkların bir kısmını bostana ayırıyoruz. Öncelikle emekli ve dar gelirli kadınlarımız bu projeden faydalanıyor” dedi. 

 

Bostanda sebze ve meyve üreten Sibel Barutçu ise “Çok memnunuz, bostanın faydasını fazlasıyla görüyoruz. Parasızlıktan bazı sebze ve meyveleri alamıyorduk. Şu anda ekiyoruz ve hepsi var. Hasan Akgün’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.